Úraz zaměstnance v průběhu pracovní cesty

Zdroj: 

Článek zpracovaný podle rozsudku Nejvyššího soudu rozebírá úraz zaměstnance v průběhu zahraniční pracovní cesty na cestě z pracoviště (z budovy určené k plnění pracovních úkolů) do místa ubytování.

Část 1.

Část 1.

Stručná charakteristika rozsudku Nejvyššího soudu

Poškození zdraví, které utrpí zaměstnanec v průběhu (zahraniční) pracovní cesty v místě (obci), které je cílem jeho (zahraniční) pracovní cesty a kde je ubytován, na cestě z místa ubytování na pracoviště do budovy určené k plnění pracovních úkolů, nebo cestou zpět do místa ubytování, nelze považovat za pracovní úraz.

Poznámka autora článku:

Informace uvedené v článku byly zpracovány s využitím rozsudku Nejvyššího soudu České republiky 21 Cdo 4834/2010, ze dne 5. ledna 2012. Rozsudek byl upraven pro praktické využití širokou odbornou veřejností při rozhodovacích procesech u obdobných scénářů úrazů zaměstnanců. Významově rozsudek upraven nebyl.

V rozsudku jsou uváděna ustanovení právních předpisů, která byla platná v době vzniku pracovního úrazu (10. 6. 2006). Autorem článku jsou k uvedeným ustanovením přiřazena relevantní ustanovení v současné době platných právních předpisů. Doplněné informace jsou v závorce a jsou psány kurzívou.

Všeobecné informace k úrazu zaměstnance       

Zraněný zaměstnanec (žalobce) pracoval na základě pracovní smlouvy jako výzkumný pracovník v organizaci (zaměstnavatel a žalovaný) a byl vyslán na zahraniční pracovní cestu, na odbornou konferenci konanou ve dnech 10. - 16. 6. 2006 v Nizozemí.

Ihned po příletu a ubytování v hotelu zaměstnanec, po dohodě se zaměstnavatelem, ještě týž večer dne 10. 6. 2006 přibližně ve 21.00 hodin navštívil místo, kde se od následujícího dne měla konat konference. Cílem návštěvy této budovy bylo vyřešení nesrovnalosti ohledně zaplaceného konferenčního poplatku s organizátory akce, domluva ohledně instalace posteru druhý den ráno a také, podle pokynů zaměstnavatele, zmapování cesty mezi svým hotelem a místem konání konference, aby 11. 6. 2006 mohl na konferenci včas a řádně dorazit a splnit zde pracovní úkoly, které měl uloženy.

Na zpáteční cestě z místa konání konference do místa ubytování, zaměstnanec utrpěl úraz - poškození zdraví, když byl bezdůvodně zezadu napaden útočníkem, který ho srazil na zem a pěstí ho udeřil do pravého oka. Po příjezdu policie a záchranné služby byl zaměstnanec odvezen do nemocnice, kde mu bylo dvakrát operováno pravé oko, a poté se ve stabilizovaném stavu vrátil zpět do České republiky, kde se podrobil celé řadě dalších lékařských zákroků včetně operace oka.

Zaměstnanec požadoval po organizaci (zaměstnavateli), aby za výše uvedený úraz ,,plně“ odpovídala, protože v době, kdy došlo k jeho napadení a zranění, byl na zahraniční pracovní cestě a plnil zde pracovní úkoly. Podle názoru žalobce (zaměstnance) se jedná o pracovní úraz, za který podle ustanovení § 190 odst. 1 ZP (§ 366/1 ZP) "plně" odpovídá žalovaný (organizace).

Autor článku: 

Komentáře

Služební cesta

28.01.2014 - 11:55 Josef Gajdošík
Podlě mě, se tady pouze diskutuje, ale měli bychom jít logicky do důsledku. Pokud se mi stane úraz na služební cestě - kdykoliv, je to vždy úraz pracovní, neboť zaměstnavatel mě na ni vyslal! Jinak bych určitě po splnění pracovních povinností byl úlně někde jinde, než se mi úraz stal!!!

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail