Nebezpečné látky

26.09.2023
Téměř v každé společnosti je nějakým způsobem prováděna manipulace a skladování nebezpečných látek. Ve většině kontrolovaných subjektů, kde je manipulováno s velkým množstvím chemických látek a směsí (dále jen CHLaS), je věnována dostatečná pozornost i při jejich skladování.
06.12.2022
Zdroj:
Odhaduje se, že asi 5 milionů zaměstnanců v Evropské unii je vystaveno působení krystalickému oxidu křemičitému. Většina těchto lidí pracuje ve stavebnictví nebo ve výrobě produktů používaných ve stavebnictví (např. cihel, skla nebo cementu).
30.06.2021
Zdroj:
Dne 10. května jsme informovali o nových povinnostech ve vztahu k práci s diizokyanáty, které vyplývají z Nařízení (EU) č. 2020/1149. Jaké osoby s výrobky obsahujícími tyto látky budou moci manipulovat?
14.01.2021
Zdroj:
Čl. 45 nařízení (ES) č. 1272/2008 (nařízení CLP) ukládá povinnost členským státům EU určit subjekty pověřené přijímáním informací týkajících se reakce na ohrožení zdraví. Určeným subjektům mají být poskytovány informace o chemickém složení směsí uváděných v jednotlivých členských státech na trh, klasifikovaných jako nebezpečné s fyzikálně-chemickou nebezpečností nebo nebezpečností pro lidské zdraví (dále jen nebezpečné směsi).
26.11.2019
Zdroj:
Dne 31. října 2019 se v Praze na Novotného lávce konal odborný seminář Nebezpečné látky a nemoci z povolání, kde se mohli účastníci dozvědět zajímavé informace nejen ke kampani Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) „Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou“. Prezentace přednášejících najdete pod článkem.
04.11.2019
Zdroj:
Evropská komise a Evropský parlament přijaly pod číslem 2017/542 nařízení, jímž se rozšiřuje Nařízení 1272/2008 (CLP) o přílohu č. VIII, která zavádí do evropského práva povinnosti související s vytvořením evropského registru nebezpečných chemických směsí. My známe obdobnou věc i v našem „chemickém“ právu, kde ustanovením § 22 chemického zákona byla zavedena povinnost všech subjektů uvádějících na tuzemský trh nebezpečné chemické směsi ohlašovat vybrané údaje do registru CHLAP, který spravuje Ministerstvo zdravotnictví.
29.07.2019
Zdroj:
Další informace ohledně nebezpečných látek a ochrany před jejich negativním působením se mohli dozvědět účastníci semináře Nebezpečné látky a ochrana zdraví, který se konal 18. 6. 2019 v Praze na Novotného lávce. Na semináři vystoupili odborníci z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., Jiří Tilhon a Karel Škréta, a Jaroslav Hlavín z Ministerstva práce a sociálních věcí. Prezentace přednášejících a příručku Nebezpečné chemické látky, chemické směsi a jejich odpady najdete v příloze u článku.
13.11.2018
Zdroj:
Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) ve spolupráci s Agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) pořádal 29. 10. 2018 v Praze seminář Nebezpečné chemické látky, chemické směsi a jejich odpady. Cílem odborného semináře bylo poskytnout účastníkům bližší náhled do problematiky týkající se nebezpečných chemických látek, chemických směsí a jejich odpadů ve vztahu k BOZP.
29.10.2018
Zdroj:
Na předchozí Téma BOZPinfo navazuje článek Nebezpečné látky na pracovišti a nová právní úprava. Článek vznikl na základě stejnojmenného semináře, který se konal 17. října 2018 v kině Atlas v Praze. Tentokrát se převážně zaměřil na povinnosti vyplývající z právních předpisů upravujících tuto problematiku, jejichž seznam spolu s prezentacemi najdete na konci článku.
15.10.2018
Zdroj:
V letošním roce začala kampaň s názvem Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou, vyšla vyhláška o seznamu nebezpečných chemických látek, směsí a prachů týkající se škol. Nebezpečným látkám se věnoval i seminář pořádaný Evropskou agenturou pro BOZP Nebezpečné látky a nová právní úprava pro školy, který se konal 20. září 2018 v Domě odborových svazů v Praze. Informace z tohoto semináře užitečné nejen pro školy nabízíme v následujícím přehledu. Podrobněji se tématům věnují prezentace na konci článku.
25.05.2018
Jedním z mnoha zdrojů vyvinutých v rámci kampaně Zdravé pracoviště na období 2018 - 2019 je elektronický nástroj agentury EU-OSHA zaměřený na nebezpečné látky a chemické výrobky.
18.05.2018
Video Napo ve filmu… prach na pracovišti  popisuje některé ze situací na pracovišti, kdy mohou být pracovníci vystaveni prachu ze dřeva, kovů, mouky apod.
19.04.2018
Aktualizovaný oddíl webových stránek Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci poskytuje důležité informace o nebezpečných látkách na pracovišti. Uvádí hlavní právní předpisy, vysvětluje jejich zásady a poskytuje rady, jak mít nebezpečné látky při práci pod kontrolou.
07.02.2018
Zdroj:
V přílohách naleznete seznam standardních vět o nebezpečnosti (H-vět) a seznam pokynů pro bezpečné zacházení (P-vět) podle nařízení CLP v českém jazyce.
10.10.2017
Na pracovištích v ČR se každoročně stanou přibližně 2 % pracovních úrazů, u nichž je jako zdroj úrazu uváděna nebezpečná chemická látka nebo směs. Často se jedná o úrazy, při kterých dojde k závažnému poškození zdraví zaměstnance, a to i s trvalými následky.
26.01.2016
Zdroj:
Pracovníci údržby se dostávají do kontaktu s širokou škálou často nebezpečných chemických látek. V závislosti na konkrétním druhu mohou tyto chemické látky nejen způsobovat onemocnění jako povrchové poranění kůže nebo rakovinu, ale mnoho z nich je také vysoce hořlavých a výbušných. "Elektronická fakta" v příloze č. 1 se zaměřují na konkrétní rizika související s různými nebezpečnými látkami, jimž jsou pracovníci údržby vystaveni, "elektronická fakta" v příloze č. 2 se zaměřují na chemický průmysl a příloha č. 3 se týká komunikace na pracovišti v souvislosti s nebezpečnými látkami.
02.04.2015
Zdroj:
Klasifikace směsí z pohledu akutní toxicity dle CLP funguje na zcela jiném principu, než byla založena klasifikace dle DPD. Nehodnotí se pouze procentuální zastoupení látek ve směsi, které jsou nebezpečné pro zdraví člověka, ale vychází z odhadu akutní toxicity látek ve směsi.

Stránky

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail