Svérázným způsobem přispělo ministerstvo zdravotnictví k vládní snaze snížit zbytečnou zátěž podnikatelů. Podle nového návrhu by za státem vyžadované prohlídky zaměstnanců museli platit zaměstnavatelé.
Zaměstnanci opět dostanou zaplaceno za první tři dny nemoci. Rozhodl o tom Ústavní soud. Zaměstnavatelé ale připomínají, že právě zkrácená nemocenská se rychle stala bičem na simulanty.
Vloni došlo v Česku k více než 82 tisícům pracovních úrazů. Za některé mohou pracovníci vlastní nedbalostí, za část ale i laxnost firem při dodržování bezpečnostních předpisů. Svůj díl viny mají i zákonodárci - předpisů je příliš mnoho a zvláště menší firmy se v nich nedokáží orientovat.
Již od července minulého roku mohou drobné živnostníky – zaměstnavatele souběžně kontrolovat nejen úřady práce, ale i inspektoráty práce. Článek specifikuje oblasti, které jsou v pravomoci jednotlivých institucí.
Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2004, musí ji nastoupit povinně k 1. listopadu. Teprve podruhé se tak letos uplatňuje novelou upravený § 109 odst. 2 zákoníku práce, který zužuje dosavadní možnost nechat si zbylou dovolenou proplatit. Cílem zákonodárců bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil.
Ve vyspělých zemích EU je péče o BOZP samozřejmostí. V ČR není vždy brána jako prioritní, přesto se v mnohých organizacích, kde management myslí na konkurenceschopnost firmy, mnohé v přístupu k BOZP změnilo.
Dva příklady, na nichž lze ukázat, kolik předpisů se vztahuje na vybrané pracoviště nebo činnost a kolik povinností z toho vyplývá. Případové ministudie byly vypracovány pro kancelář a pro značení komunikací.