Zaměstnanci opět dostanou zaplaceno za první tři dny nemoci. Rozhodl o tom Ústavní soud. Zaměstnavatelé ale připomínají, že právě zkrácená nemocenská se rychle stala bičem na simulanty.
Zaměstnanci opět dostanou zaplaceno za první tři dny nemoci. Rozhodl o tom Ústavní soud. Zaměstnavatelé ale připomínají, že právě zkrácená nemocenská se rychle stala bičem na simulanty.
Ze začátku prázdnin se mohou radovat nejen školáci, ale i zaměstnanci, kteří onemocní. Po půl roce platnosti reformního balíčku totiž od 1. července skončí neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Ústavní soud rozhodl, že právě tato část reformy veřejných financí je protiústavní. I tak ale nikdo z pracovníků, kteří v inkriminovaném období marodili, náhradu za první tři dny nemoci nedostane. „Rozhodnutí Ústavního soudu není retroaktivní, důležité ale je, že prokázalo právo pracujících na ochranu v době jejich nemoci,“ komentuje stínový ministr práce a sociálních věcí, sociální demokrat Zdeněk Škromach. Stejně tak ocenily rozhodnutí soudu i odbory. „Jestliže zaměstnanci přispívají na nemocenské pojištění, měli by samozřejmě mít možnost z něj čerpat od prvního dne nemoci,“ tvrdí místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková.
Soudce František Duchoň souhlasí. Zrušená úprava byla podle něj v rozporu s právem občanů na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci. Neústavní je podle něj například to, že ačkoliv lidé platí nemocenské pojištění neustále, v prvních třech dnech choroby od státu nedostanou nic. Jako opatření proti zneužívání ne mocenské norma také neobstojí, neboť postihuje i poctivé zaměstnance.
„ Výsledkem neproplácení nemocenské může být, že lidé budou v nemoci čerpat dovolenou na zotavenou, což je v přímém rozporu s jejím účelem,“ vysvětluje rozhodnutí Duchoň. Nežádoucím efektem zákona by prý mohlo být i přecházení chorob, jejich následné šíření v kolektivech, popřípadě zdravotní komplikace. Zklamáni jsou zaměstnavatelé. „Respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu, přesto musím říct, že jsme nehrazení nemocenské v prvních třech dnech nemoci vnímali jako motivující opatření, které eliminovalo předstíranou krátkodobou nemocnost,“ uvádí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
Vládní politiky soudci také nepotěšili. Premiér Mirek Topolánek nerozumí tomu, proč soud úpravu, která je prý běžná i jinde v Evropě, zrušil. „Rozhodnutí
respektuji, ale hluboce s ním nesouhlasím,“ říká Topolánek.
Verdikt překvapil i ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Vláda podle něj bude nyní hledat jiné nástroje, jak docílit stejných výsledků — tedy hlavně snížení krátkodobé nemocnosti a zneužívání dávek. Podle něj je neplacená část nemocenské standardním opatřením a platí ve 12 z 15 starých zemí Evropské unie. Na Nečasově úřadě se podle informací Profitu již rodí plán, jak situaci vyřešit. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva se sice prvé tři dny budou proplácet, ale kráceny budou dávky v následujících dnech. A to tak, aby celkový objem vyplacené nemocenské zůstal na stejné výši jako před rozhodnutím Ústavního soudu.
Zdroj:
První tři dny nemoci budou znovu placené, Němeček J., Profit 17/2008, s. 43
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.