Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.
Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.
FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany
Uzamykání dveří jako druh "ochrany" domu může být podle zákona o požární ochraně kvalifikováno jako porušení povinnosti uživatelů prostorů chodeb obytného domu vytvářet v prostorách, které užívají, podmínky pro rychlé zdolání požáru a pro záchranné práce.
Požárně bezpečnostní zařízení v pojetí platného zákona o požární ochraně představují širokou skupinu zařízení, na jejichž funkčnosti závisí např. signalizace požáru, únik osob při požáru a omezení šíření požáru.
Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče.
Opět tu máme období, kdy prodlužující se dny a teplejší počasí lákají ke grilování a táborákům. Hasiči doporučují dbát zvýšené opatrnosti při této činnosti.
Se začátkem topné sezóny každoročně hasiči likvidují zvýšený počet požárů způsobených od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hasiči důrazně upozorňují na důslednost při jejich údržbě. K požárům způsobeným komíny vyjíždějí každoročně průměrně tisíckrát.
V období přechodu roku požáry vznikají častěji než v období vánoc. Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky, tedy nejrůznějších světlic, dělobuchů, petard, rachejtlí či pokročilejších povyražení (rakety, bengálské ohně atd.).
Nejvíce požárů dlouhodobě vzniká v domácnostech a ty jsou také nejtragičtější, co se týká počtu usmrcených a zraněných. Nejčastější příčinou je nedbalost dospělých, jako je například kouření, používání otevřeného ohně nebo zanedbání bezpečnostních předpisů.
Nedílnou součástí zajištění BOZP každé firmy nebo společnosti, OSVČ z toho nevyjímaje, je zajištění požadavků požární ochrany (PO). Ve stručnosti se podívejme na základní povinnosti právnických a fyzických podnikajících osob (pro zjednodušení dále jen zaměstnavatelé) při zajištění požární ochrany.
Tímto článkem chceme přiblížit povinnost danou právnickým a podnikajícím fyzickým osobám mít zpracovanou dokumentaci požární ochrany, kterou se stanovují podmínky požární bezpečnosti provozovaných činností a prokazuje se plnění některých povinností stanovených předpisy o požární ochraně.
Teplé a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů, zejména v přírodním prostředí - v lesích, na loukách, trávy apod. Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat značné majetkové a ekologické škody.
Září je u konce a nastal podzim. Jak vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.
Koncem loňského roku vyšla ve Sbírce zákonů pod č. 221/2014 Sb. novela vyhlášky o požární prevenci. Článek upozorňuje na nejzásadnější změny a seznamuje s filozofií právní úpravy. Vyhláška č. 221/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 246/2001 Sb., je účinná od 1. listopadu 2014.
Požární poplachové směrnice jsou jedním ze základních dokumentů požární ochrany, které vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.
Provádění cvičného požárního poplachu vychází z ustanovení vyhl. č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.
Květen je přede dveřmi a tak na mnoha místech celé země stejně jako každý rok vzplanou menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice známé jako "pálení čarodějnic". Hasiči pak každoročně vyjíždějí ke zvýšenému počtu požárů, ke kterým v důsledku těchto oslav dojde.
Článek je zaměřen na ochranu před výbuchem v běžné průmyslové praxi, kterou lze chápat jako soubor postupů a opatření k zamezení či zmírnění rizik výbuchu a jeho nežádoucích účinků.
Dovolím si přispět nedobrým poznatkem o prodeji a nabídce detektorů na oxid uhelnatý (CO) některých internetových prodejců. Impulsem k tomuto byl můj nákup detektorů a dotaz jedné účastnice mého školení.
Trochu skrytě proběhla již osmnáctá novela zákona o požární ochraně. Vydána byla v zákoně o střelných zbraních a střelivu již před více než rokem a nedávno, 1. srpna 2017, nabyla účinnosti.
Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb
Zákon o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů
Zákon o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru)
Vyhláška Ministerstva vnitra o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany
Vyhláška Ministerstva vnitra o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950