Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.
Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.
FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany
Velké množství dotazů jak laické veřejnosti, tak odborníků z řad projektantů a osob odborně způsobilých míří na HZS krajů s otázkou jak postupovat u některých ustanovení vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.
Pracovník při neoprávněné manipulaci s nebezpečnou látkou zapomněl dbát na svou vlastní bezpečnost a své zdraví a ohrozil i jiné osoby (§ 106 odst. 4 zákoníku práce).
V posledních letech se téměř staly módou požáry skládek ojetých pneumatik. Přitom často reportáže doprovází komentář, že do ovzduší neunikly škodlivé látky. Jak je tomu skutečně?
Takzvaná protipožární vyhláška platí beze změn i po úterním rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS). Soudci zamítli návrh ombudsmana Otakara Motejla na zrušení normy, která mimo jiné stanovuje povinnost vybavit nové domy hasicími přístroji a u vybraných objektů i kouřovými čidly.
Pracovnice utrpěla popáleniny při sterilizaci zeleniny. Došlo k řadě pochybení zaměstnavatele, který ignoroval předchozí varování OIP.
Slovenská Asociácia pasívnej požiarnej ochrany (APPO SR) upozornila na tragický požár v maďarském Miskolci a v souvislosti s ním i na nedostatky právní regulace požární bezpečnosti zateplovacích systémů na Slovensku.
Topná sezóna začíná a hasiči již zasahují u prvních požárů souvisejících s provozem topidel a komínů. Pamatujte, že pokud jste si ještě nenechali vyčistit komín a zkontrolovat topidlo, tak je nejvyšší čas to udělat a sehnat si kominíka.
Proč a jak nejčastěji dochází k požárům vozidel a jak jim předcházet?
Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při nedokonalém spalování. Jak zajistit minimalizaci rizika otravy?
Jarní sluníčko pomalu zahání do kouta dlouhé zimní, deštivé a větrné dny. Letošní dlouhá zima nastřádala v každém z nás pocit touhy po slunečních paprscích a teple.
Zaměstnanci o přestávce kouřili v blízkosti místnosti s chemickými látkami, kde byla zakázána manipulace s otevřeným ohněm. Došlo k požáru a výbuchu.
Téma týdne popisuje obecné a jedinečné vlastnosti nanočástic. Rozvoj instrumentální analýzy v posledních letech umožnil identifikovat uhlíkaté nanočástice (např. fullereny) vznikajících v sazích při požárech dřeva a řady dalších organických látek.
Hasiči upozorňují na možná nebezpečí spojená se silným větrem a bouřkami.
Dny, které přímo vybízejí k zaslouženému odpočinku, výletům a sportování, přicházejí. Nezapomeňme však na nebezpečí, která s sebou prázdniny přinášejí. Hasiči připravili rady, které pomůžou předejít nejen případným požárům, zranění, ale i nepříjemným zážitkům během letních dnů.
Pokud se řekne „požární prevence“, tak většina lidí jen mávne rukou s přesvědčením, že se jich to netýká. Ani si neuvědomí, jak vysoký počet požárů v domácnostech souvisí právě s tím, že se doma cítí bezpečně a často podceňují situace, které mohou vést ke vzniku požáru.
Prázdniny jsou obdobím odpočinku a různých letních radovánek, při kterých nám ale také může při zanedbání základních bezpečnostních zásad hrozit nebezpečí. V prvé řadě nezapomínejte na své děti, které o prázdninách tráví doma o samotě více času než během školního roku.
Je-li předpovídaná bouřka, doporučujeme raději nepodnikat žádné výlety do přírody a vyčkat na příznivější počasí. Zastihne-li nás přece jenom bouřka na výletě ve venkovním prostředí, dbejme maximální opatrnosti a nepodceňujte její nástrahy.
Podzimní počasí lidi láká k pálení biologického odpadu na zahrádkách nebo v lesích (listí, větve, klestí). Hasiči navíc kvůli nenahlášenému pálení klestí nebo odpadů mnohdy vyjíždějí zbytečně.
S počátkem topné sezóny je každoročně spojený zvýšený počet požárů způsobených závadami komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Ročně je evidováno téměř 20 tisíc požárů, z nichž k nejzávažnějším patří požáry v domácnostech. Hasiči proto důrazně upozorňují na důslednost při jejich údržbě.
Nedávno vstoupila v platnost norma Evropské unie, díky které budou všechny prodávané cigarety tzv. samozhášivé – pokud tedy člověk "nepotáhne", zhasnou.
Je čas adventu - období příprav, radostného očekávání a těšení se na Vánoce. I v tomto nejpříjemnějším období roku hrozí riziko vzniku požárů.
Senioři jsou bezesporu jednou z nejrizikovějších skupin ohrožených vznikem požáru. Při preventivně výchovné činnosti je nezbytné k nim přistupovat velmi specificky s ohledem na mnoho faktorů, kterými se v běžném životě odlišují od občanů v mladším a středním věku.
Díky pravidelným kontrolám počty zjištěných závažných porušení povinností prodejců rok od roku klesají.
Tentokrát si můžete vyzkoušet své znalosti z oblasti požární ochrany. Otázky jsme vybrali z testu k ověření odborné způsobilosti fyzických osob.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950