Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.
Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.
FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany
Svátky nejštědřejší jsou zde. S nimi mají přijít chvíle klidu, přátelského posezení, bohaté tabule, lecjakých překvapení a hlavně odpočinku.
Základní přehled hasicích přístrojů dle jejich hasiva a jejich použití dle tříd požárů podle ČSN EN2.
V dopravě dochází k druhému největšímu počtu požárů hned za požáry v domácnostech. Hasicí přístroj sice není povinnou výbavou osobního automobilu, přesto s jeho pomocí lze zlikvidovat požár v počáteční fázi a předejít těžkému poškození auta.
Článek stručně charakterizuje jednotlivé druhy požárního větrání: větrání chráněných únikových cest a odvod kouře a tepla. Popisuje základní principy jejich fungování na bázi přirozeného a nuceného způsobu větrání.
V souvislosti se zaváděním nejrůznějších elektronických systémů se ze strany provozovatelů zvyšuje zájem o jejich účinnou ochranu před požárem.
Jen v loňském roce 2006 hasiči evidovali 64 požárů od blesku, byly přitom zraněny 4 osoby a způsobeny škody ve výši téměř 12 milionů korun. V předcházejícím roce 2005 hasiči zaznamenali 66 požárů od blesku.
Ředitelství HZS ČR distribuuje příručky „Výchova a prevence v oblasti požární ochrany“, která je určena pro učitele středních škol. Kniha slouží jako pomůcka při výuce tematiky "Ochrana člověka za mimořádných událostí".
Norma ČSN EN 1838 shrnuje současné poznatky o nouzovém osvětlení. To je podle vyhlášky č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru požárně bezpečnostním zařízením, a proto i významným bezpečnostním prvkem, k němuž se přihlíží při kolaudaci budov.
Pod pojmem požárně technická charakteristika látky (zkráceně PTCH), případně technicko bezpečnostní parametr, si lze obecně představit údaj, nebo soubor údajů které jsou potřebné pro stanovení preventivních opatření k ochraně života, zdraví osob a majetku.
Jednou z často diskutovaných problematik v oblasti požární ochrany je plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně společenstvími vlastníků bytových jednotek.
V krásných teplých jarních dnech lidé začínají uklízet své zahrádky po uplynulé zimě. Mezi jejich pracovní činnosti, kterým věnují svůj čas, patří i vypalování staré suché trávy.
Dne 1. července 2008 nabude účinnosti nová vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Tento předpis stanoví jednotné technické podmínky požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání staveb.
Jednou z mnoha povinností obce, které vyplývají z předpisů o požární ochraně je zřídit k zajištění požární ochrany ohlašovnu požárů. Členové správních orgánů obce mnohdy proti takové povinnosti argumentují, že v dnešní době jsou ohlašovny požárů naprostým přežitkem.
...a aplikace podmínek požární bezpečnosti při provozování objektu. Toto Téma týdne je věnováno rozboru stavů při uvádění objektu do provozu a aplikace podmínek požární bezpečnosti při provozování objektu.
HZS Zlínského kraje se připojil ke kampani v informování veřejnosti a k výchově ke správným zásadám chování lidí v mimořádných situacích. Seriál krátkých filmů s názvem "Štěstí přeje připraveným" natočili odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč ve spolupráci s GŘ HZS ČR.
Téma týdne přináší přehled nových norem a bezpečnostních požadavků pro oblast nanášení organických tekutých nátěrových hmot a práškových materiálů, definujících možná nebezpečí a opatření, která vedou ke zlepšení bezpečnosti.
Na polích je již žňová sezóna v plném proudu a tato skutečnost se odrazila také ve statistikách výjezdů HZS Olomouckého kraje.
Nedejte ohni šanci zničit Váš majetek a zastavte ho hned na začátku! Hasičský záchranný sbor JmK ve spolupráci s Policií ČR - Městské ředitelství Brno a Diecézní charitou Brno Vám nabízí několik informací o hasicích přístrojích, jak zvolit správný typ a jak s ním správně zacházet.
Hasičský záchranný sbor ČR přišel v loňském roce s výraznou novinkou. Dne 1. července 2008 nabyla účinnosti vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.
Vyhláška o technických podmínkách věcných prostředků požární ochrany
Vyhláška o technických podmínkách požární techniky
Vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se stanoví technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří
Vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se stanoví podmínky požární bezpečnosti při svařování a nahřívání živic v tavných nádobách
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950