image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy > Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí

Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí

Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Zahrnuje identifikaci potenciálních nebezpečí, analýzu jejich pravděpodobnosti a závažnosti, a posouzení vlivu na pracovníky a organizaci. Rizikovými faktory jsou zejména faktory fyzikální, chemické, biologické činitele, prach, fyzická zátěž, psychická a zraková zátěž a nepříznivé mikroklimatické. Zaměstnavatel je povinen omezovat jejich působení technickými, technologickými a jinými opatřeními, kterými jsou zejména úprava pracovních podmínek, doba výkonu práce, zřízení kontrolovaných pásem, používání vhodných osobních ochranných pracovních prostředků nebo poskytování ochranných nápojů. Cílem tohoto procesu je minimalizovat rizika a vytvořit bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí, které podporuje produktivitu a pohodu zaměstnanců.

FAQ Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí Ministerstvo práce a sociálních věcí Ministerstvo zdravotnictví Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce Státní zdravotní ústav Technická inspekce ČR Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví Výzkumný institut práce a sociálních věcí


Parametrické vyhledávání

Zobrazeno 25 - 48 položek z 355
  • Nástroje pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci strážníků obecních a městských policií

    Základním cílem při přípravě strážníků pro výkon služby je jejich schopnost volit správnou taktiku svého postupu při kontaktu s osobou dopouštějící se protiprávního jednání a používat takové prostředky, které jsou adekvátní konkrétní situaci.

    Autoři
    Kamil Polák, Josef Havelka, Petr Polák, Roman Štědrý, Petr Havlíček

  • Příklady zahraniční praxe v sociálních službách

    Tato publikace popisuje uživatelům konkrétní situace zaměstnanců v různých druzích sociálních služeb v evropských i mimoevropských zemích. Představuje širokou škálu výzev, kterým pracovníci při své každodenní nelehké práci čelí.

    Autoři
    Marek Nechvátal, Josef Senčík, Martin Viktora, Kateřina Veselá

  • Nástroje pro použití donucovacích prostředků a krátké palné zbraně v souvislosti s výkonem zaměstnání strážníků obecních a městských policií

    Cílem této publikace je navrhnout jednoduchý systém sebeobrany pro strážníky. Jeho základy by bylo možné si osvojit v relativně krátkém čase. Dále shrnuje základy bezpečné manipulace se zbraní. Skládá se ze dvou kapitol. První z nich se zaměřuje na donucovací prostředky.

    Autoři
    Roman Štědrý

  • Jak má zaměstnavatel pověřit zaměstnance k obsluze montážní plošiny?

    Jakým dokumentem zaměstnavatel seznámí nebo pověří zaměstnance k obsluze montážní plošiny? Pokud obsluha VTZ je pro tuto činnost proškolena a absolvuje zkoušku z odborné způsobilosti (ověření znalostí), je poté oprávněna tuto činnost provádět. Není stanovena přesná podoba tohoto pověření.


  • Bezpečné stohování

    Bezpečné stohování úzce souvisí s problematikou skladování. Ze Zprávy o činnosti SÚIP za rok 2023 vyplývá, že stále dochází k závažným i smrtelným pracovním úrazům v souvislosti s prováděnou manipulací a skladováním. I do redakce BOZPinfo přicházejí na toto téma dotazy.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

    Stohovani palet
  • BESOFT Online představuje nový modul E-learning BOZP a PO

    BESOFT Online je praktická webová aplikace vyvinutá na základě dlouholetých zkušeností pro firemní zákazníky a dodavatele BOZP. Je určená především k poskytování informací z oblasti BOZP a k evidenci a zpracování dat zadaných uživateli, tvorbu praktických přehledů, sestav apod.

    Autoři
    BE-SOFT

  • Požadavky na záchytné vany

    Je možné si vyrobit záchytnou vanu (například pod sudy s olejem) podle bezpečnostních parametrů, nebo je nutné zakoupit vanu od certifikovaných společností? 

    Autoři
    Jiří Vala

  • Bodové ohodnocení bolesti při odškodňování pracovního úrazu

    Jaké bodové ohodnocení bolesti použít při odškodňování pracovního úrazu, který se stal v roce 2024, ale konec pracovní neschopnosti byl v roce 2025?

    Autoři
    Robert Křepinský

  • Odškodnění smrtelného pracovního úrazu

    Při pracovní cestě do zahraničí došlo vinou našeho řidiče k dopravní nehodě, při které zemřel řidič i spolujezdec, oba naši zaměstnanci. Jaké náhrady jsme jako firma povinni poskytnout? V obou případech šlo o svobodné, bezdětné muže žijící ve společné domácnosti s rodiči.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Zátěž chladem

    V poslední době jsme byli vystaveni nezvykle chladnému počasí. To sice zpříjemňoval téměř nepřetržitý sluneční svit, ale i přesto se nabízí téma Zátěž chladem.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Neuznaný pracovní úraz na služební cestě

    Byla jsem vyslána organizací na kurz 1. pomoci a na cestě jsem špatně šlápla a upadla jsem. Mám zlomený kotník a jsem na neschopence. Zaměstnavateli jsem událost nahlásila ihned ten den, zaměstnavatel pracovní úraz uznal, ale pojišťovna to nechce akceptovat. Prý to zaměstnavatel nenahlásil do 8 dnů.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Změny v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

    Na konci ledna vyšlo ve Sbírce zákonů nařízení vlády č. 20/2025 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, s účinností od 15. února 2025.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

    Změna NV 361/2007 Sb.
  • Plakáty kampaně CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA SPRÁVNÉ PŘIDĚLENÍ OOPP

    Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečností a ochrany zdraví při práci (BOZP) a přijímáním opatření k předcházení rizikům.

    Autoři
    VÚBP

  • Snížení nákladů stavební firmy vedlo ke smrti pokrývače

    Ředitel britské stavební firmy DRS Ltd Michael Devlin nepřijal opatření na ochranu zaměstnanců, kteří prováděli práci na střeše – výměnu světlíků. Dostal šestiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na 12 měsíců.

    Autoři
    IOSH magazine 1-2/2021

  • Opakované používání respirátorů

    Vzhledem ke skutečnosti, že se množí dotazy na možnost či nemožnost opakovaného používání respirátorů, uvádíme k problematice opakovaného používání respirátorů či doby jejich používání následující informace.

    Autoři
    Jiří Tilhon

  • Pracovní úraz od A do Z

    Aktualizovaný článek Pracovní úraz od A do Z shrnuje informace týkající se pracovních úrazů.

    Autoři
    Kateřina Hrubá

  • Bezpečnost práce při manipulaci s břemeny

    Dodržování bezpečnosti práce při manipulaci s břemeny je zásadní například ve skladových provozech. Tyto skladové provozy jsou charakterizovány zejména vysokým podílem ruční manipulace (vychystávání, překládání, evidence atd.) a s tím spojeným pohybem zaměstnanců.

    Autoři
    Jiří Kysela

  • Několik dotazů z oblasti školení a zkoušek obsluh vyhrazených technických zařízení

    Na dotazy odpověděl Ing. Milan Moravec z OIP pro hl. m. Prahu.

    Autoři
    Milan Moravec

  • Nařízení vlády, kterým se mění NV č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

    Dne 31. 1. 2025 bylo v částce 20/2025 Sb. zveřejněno nařízení vlády č. 20/2025 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů.

    Autoři
    Sbírka zákonů

  • CERVA ACADEMY: péče o zdraví při práci je důležitá, zodpovědná a vzrušující

    Rychle se měnící svět přináší své úpravy do všech oblastí života, včetně BOZP. Pro ty, kteří se BOZP profesionálně zabývají, však zůstává to nejdůležitější stejné – péče o lidi. Společnost CERVA neustále pracuje na zlepšování bezpečnostních vlastností, kvality a designu svých výrobků.

    Autoři
    CERVA ACADEMY

  • V rámci poradenství zodpověděl Státní úřad inspekce práce v loňském roce přes 11 tisíc dotazů veřejnosti

    Vedle své kontrolní činnosti nabízí Státní úřad inspekce práce také bezplatné pracovněprávní poradenství pro veřejnost. V rámci poradenství zodpověděl Státní úřad inspekce práce v loňském roce přes 11 tisíc dotazů veřejnosti. Dalších 7,5 tisíce konzultací poskytl na bezplatné telefonní lince.

    Autoři
    SÚIP

  • Odpovědnost OZO v prevenci rizik

    Platí, že v případě nesprávně vykonávané činnosti OZO v prevenci rizik (v důsledku čehož by došlo k úrazu nebo nemoci z povolání apod.) je OZO trestněprávně zodpovědná?

    Autoři
    Jiří Tilhon

  • Únorová Bozpíkova kampaň – jak řešit rizika na pracovišti

    V rámci únorové kampaně získají uživatelé základní informace týkající se rizik na pracovišti. Stěžejním tématem je proces prevence, identifikace a hodnocení rizik.

    Autoři
    bozpIQ

  • Zaměstnanec v zahraničí je nucen pracovat v mrazu. Jak se proti tomu bránit?

    Náš pracovník je momentálně v Norsku a pracuje na montování výrobku. Jde o práci ve výškách a vedoucí ho nutil pracovat v mrazu -25 °C. Podle našich předpisů (NV č. 362/2005 Sb.) by práce ve výškách měla být ukončena při teplotě -10 °C. Jak se můžeme bránit proti tomuto nařízení jiné země?

    Autoři
    Robert Křepinský

Zobrazeno 25 - 48 položek z 355
Generuji PDF