ochrana dýchadel

20.12.2023
V nedávné době se užívání roušek a respirátorů stalo velkým tématem. Ovšem tématem, okolo kterého panovalo a stále panuje velké množství rozporuplných postojů. Ty převážně vyplývají ze základních neznalostí rozdílu v použití těchto výrobků a v druhu ochrany, kterou poskytují. V této oblasti veřejnost nedostala jasné a srozumitelné informace. Článek přibližuje některé aspekty šíření prachových částic a aerosolů ovzduším, možnou ochranu, jak ji nabízí rouška či respirátor, a to poukázáním jak na základní charakteristiky těchto výrobků, tak i požadavky k uvedení na trh. Pozornost je věnována i definování rozdílu mezi respirátorem pro dospělé a pro děti s uvedením některých aspektů, které je nutné respektovat v rámci návrhu dětského respirátoru.
03.07.2023
Zdroj:
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.
18.03.2021
Rok 2020 přinesl do našich životů mnoho nových jevů a významných změn. Jedním z nich byla i nutnost chránit se před nákazou onemocnění covid-19 pomocí ochrany dýchacích  cest rouškou, respirátorem, šátkem (pro zjednodušení dále jen rouška). Do té doby v České republice věc známá pouze pro zdravotníky a turisty z Japonska a dalších zemí asijského kontinentu. V té době se na inspektoráty práce se svými dotazy hromadně obraceli zaměstnanci i zaměstnavatelé. 
15.03.2021
Zdroj:
Dne 5. a 12. března se konal online seminář nakladatelství Verlag Dashöfer, redakce BOZPprofi, který se týkal aktuálních povinností zaměstnavatelů, mimo jiné přidělování prostředků na ochranu dýchadel nebo testování na covid-19. Na semináři vystoupili osvědčení odborníci – Robert Křepinský z Rady vlády pro BOZP a Mgr. Matyáš Fošum, vedoucí oddělení hygieny práce a pracovního lékařství Ministerstva zdravotnictví, kteří na závěr odpovídali na řadu dotazů k této problematice.
03.03.2021
Zdroj:
Vzhledem ke skutečnosti, že se množí dotazy na možnost či nemožnost opakovaného používání respirátorů, uvádíme k problematice opakovaného používání respirátorů či doby jejich používání následující informace.
01.03.2021
Všem osobám se s účinností ode dne 1. března 2021 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu).
01.03.2021
Mimořádné opatření MZ čj. 15757/2020-45/MIN/KAN ze dne 26. února 2021 účinné od 1. března 2021 rozlišuje dvě oblasti, které mají nařízené specifické ochranné prostředky dýchacích cest, nepočítaje problematiku ochrany dýchacích cest u zaměstnanců.
01.02.2021
Zdroj:
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.
04.11.2020
Zdroj:
Zde jsme připravili odpovědi na dotazy ohledně prostředků na ochranu dýchadel, které čtenáře již delší dobu zvýšeně zajímají.
19.05.2020
Zdroj:
Následující jednoduché kroky vám poradí, jak správně nasadit a sejmout respirátor a udržet tak v bezpečí sebe i ostatní.
07.05.2020
Zdroj:
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. (dále jen „VÚBP“), v posledních dnech čelil nepodložené kritice v několika článcích na portálu seznamzpravy.cz týkajících se zkoušek respirátorů. Za účelem větší informovanosti médií i veřejnosti měli zástupci médií včetně portálu seznamzpravy.cz možnost zúčastnit se komentované prohlídky zkušebny a seznámit se s procesem zkoušení. Na názorných ukázkách se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak probíhá testování respirátorů podle jednotné normy v EU.
04.05.2020
Zdroj:
Musíme se ohradit proti nepřesnostem a zavádějícím informacím, které jsou prezentovány v dalším článku na portálu seznamzpravy.cz - Ústav přiznal, že respirátory z Číny při testech připevňuje tavnou pistolí.
30.04.2020
Zdroj:
Dne 29. 4. 2020 byl publikován na portálu seznamzpravy.cz článek paní redaktorky Zdislavy Pokorné pod názvem Masky dovezené z Číny netěsní. Jen když se přilepí na obličej. Z pozice Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., se musíme důrazně ohradit proti nepřesným a zavádějícím informacím, které jsou uvedeny ve výše uvedeném článku.
22.04.2020
Zdroj:
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. (dále jen „VÚBP, v. v. i.“) se podílí v rámci svých odborných činností také na zkouškách ochranných pomůcek. Za tímto účelem zde je oddělení zkušebnictví a certifikace, jehož součástí je Oznámený subjekt 1024 (dle notifikace EU), který provádí prostřednictvím své akreditované Zkušební laboratoře 1040 mimo jiné testování ochrany dýchacích orgánů, konkrétně filtračních polomasek, které se nazývají také respirátory.
30.03.2020
Zdroj:
Prostředky, které chrání jednotlivce před riziky, jsou osobní ochranné prostředky. Vztahuje se na ně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích. V článku Informace o ochraně dýchadel - 1. část byly popsány jednotlivé prostředky ochrany dýchadel. Další informace k respirátorům přináší tento článek.
17.03.2020
Zdroj:
Prostředky, které chrání jednotlivce před riziky, jsou osobní ochranné prostředky. Vztahuje se na ně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích.
07.12.2011
Cílem projektu je shrnout aktuální vědecké poznatky o nebezpečnosti nanočástic a ostatních aerosolových částic, které se mohou vyskytovat na pracovištích

Stránky

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail