Výpověď ze zdravotních důvodů a odvolání proti lékařskému posudku

Zdroj: 

Můj pracovní poměr je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Zaměstnavatel mi dal výpověď ze zdravotních důvodů a odmítá mi poskytnout náhradu mzdy s odůvodněním, že překážky v práci nejsou na straně zaměstnavatele, ale zaměstnance. Moje zdravotní problémy nastaly v průběhu zaměstnání a po ukončení pracovní neschopnosti jsem byla pozvána na přezkoumání zdravotního stavu k lékařce pracovnělékařské péče. Byl mi vystaven zdravotní posudek, ve kterém bylo uvedeno, že jsem zdravotně způsobilá s podmínkou, ale zaměstnavatel si požádal o přezkoumání zdravotního posudku. Následně mi paní doktorka vystavila nový posudek, podle kterého jsem zdravotně nezpůsobilá. Nevím, zda jsem se mohla proti novému zdravotnímu posudku odvolat, protože si myslím, že práci podle původního zdravotního posudku mi přidělit mohli. Potřebovala bych vědět, zda mohu vznést nějaké námitky proti výpovědi.

Pokud zaměstnanec pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost a zaměstnavatel pro něj nemá jinou vhodnou práci, na kterou by ho mohl převést, tak mu může dát výpověď podle § 52 písm e) zákoníku práce. Jedná se o překážku na straně zaměstnance a zaměstnanec tedy během výpovědní doby na náhradu mzdy nemá právo, proto zaměstnanci raději volí ukončení pracovního poměru dohodou.

Odvolat proti lékařskému posudku je možné podle z. č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 46 odst. 1 tohoto zákona můžete do 10 pracovních dnů ode dne prokazatelného předání posudku podat návrh na jeho přezkoumání poskytovateli, který posudek vydal. Při prokázání závažných důvodů, které bránily v podání návrhu ve stanovené lhůtě, poskytovatel zmeškání lhůty pro podání návrhu promine. Požádat o prominutí zmeškání lhůty pro podání návrhu na přezkoumání lze do 10 pracovních dnů ode dne, kdy pominul důvod, který bránil osobě uvedené ve větě druhé toto právní jednání učinit. K žádosti o prominutí lhůty se připojí návrh na přezkoumání, jinak se jí poskytovatel nezabývá. Zmeškání lhůty nelze prominout, jestliže ode dne, kdy měl být podán návrh na přezkoumání, uplynulo 60 dnů.  

Zákon závažné důvody pro zmeškání lhůty nijak nespecifikuje. Orgán musí k žádostem přistupovat individuálně a individuálně je posoudit. Mohou to být například vážné zdravotní komplikace s hospitalizací. Nicméně je třeba brát v úvahu to, že žádost lze podat i elektronicky.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail