Mezi hlavní změny patří zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek pro profese v 1. kategorii. Skončí také povinnost žádat o schválení provozního řádu krajskou hygienickou stanicí pro OSVČ v oblasti ubytovacích služeb a epidemiologicky významných činností (například kadeřnictví, masáže, pedikúra apod.). Vzniknou rovněž programy podporující zdraví, dobrovolně realizované zaměstnavatelem na pracovišti.
K dalším změnám dojde v oblastech asistované reprodukce, ochranného léčení, posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, sportu a dalším činnostem, genetických vyšetření a řadě dalších oblastí.
„Všechny změny v této novele obsažené byly pečlivě diskutovány s odbornou i laickou veřejností a jde o výsledek dlouhodobé spolupráce našich odborníků a legislativců s dalšími resorty, profesními komorami, odbornými společnostmi a mnoha dalšími. Jde o skutečně průřezový zákon, který občanům bezpochyby zjednoduší život,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zákon podporuje a motivuje zaměstnavatele k větší a efektivnější motivaci zaměstnanců využívat stávajících nástrojů prevence. Jde například o screeningové programy či preventivní prohlídky. Vedle pracovnělékařských služeb zaměřených na zdravotní prevenci související s výkonem práce tak mohou být tyto programy vhodným nástrojem k podpoře využívání obecné preventivní zdravotní péče.
Posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání
V současnosti je vždy nutné zajistit vstupní lékařskou prohlídku. Povinnost se dotýká cca 1,8 miliónu zaměstnanců. Novela ruší povinné pracovnělékařské vstupní prohlídky pro profese v 1. kategorii a jejíž součástí není činnost, jež by upravovala zdravotní způsobilost podle prováděcího právního předpisu nebo jiného právního předpisu. Zaměstnavatel i uchazeč o zaměstnání však provedení vstupní lékařské prohlídky mohou i nadále vyžadovat. Cílem je snížení administrativní, finanční i časové zátěže na straně zaměstnavatelů i na straně posuzujících poskytovatelů.
Posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání
V současné době před přijetím uchazeče ke studiu na střední škole se vyžaduje posouzení zdravotní způsobilosti ke studiu, a to i u oborů, které nemají zdravotní kontraindikaci. Nově bude platit, že pokud není stanoveno zdravotní omezení, není povinnost provádět posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání; bude možné sloučit posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a k praktické přípravě, s výjimkou pro praxe, v rámci, které může být žák přiřazen k rizikové práci nebo k tzv. profesnímu riziku. Cílem je snížení administrativní zátěže praktických lékařů pro děti a dorost, finanční úspora rodičů za výpisy ze zdravotnické dokumentace.
Posuzování zdravotní způsobilosti ke sportu
Nyní neprofesionální sportovci, kteří např. chodí 1x týdně do oddílu, s tím musí mít každoročně posudek o zdravotní způsobilosti. Nově se bude provádět posuzování zdravotní způsobilosti pouze u „sportovních profesionálů“, u nichž je posouzení zdravotní způsobilosti nezbytné. Cílem je snížení administrativní, finanční i časové zátěže u rodičů i lékařů.
Programy podpory zdraví – podpora zdraví na pracovišti
Nový koncept prolínající ochranu před pracovními a civilizačními riziky. Příkladem může být řidič z povolání, který má zejména sedavou práci na směny, častěji trpí kardiovaskulárními nemocemi, má zvýšené riziko infarktu a obezity. Navrženy jsou dobrovolné programy podpory zdraví, jejichž záměrem je zaměstnance motivovat k preventivním prohlídkám, péče o své zdraví.
Programy podpory zdraví se zaměřují na minimalizaci výskytu a rozvoje negativních dopadů pracovního zatížení, podpory prevence a celkovou podporu zdraví a rozvoj zdravotní gramotnosti a odpovědnosti zaměstnanců za vlastní zdraví. Mělo by dojít k větší a efektivnější motivaci zaměstnanců k využívání stávajících nástrojů prevence (např. screeningové programy, preventivní prohlídky).
Benefity pro zaměstnance:
Benefity pro zaměstnavatele:
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
V současnosti osoby podnikající v epidemiologicky významných činnostech (kadeřnictví, masáže, pedikúra atp.) musí žádat krajské hygienické stanice o schválení provozního řádu. Nyní tato povinnost odpadne. Ochrana veřejného zdraví bude i nadále zajištěna; krajské hygienické stanice provedou kontrolu provozního řádu a dodržování hygienických postupů v rámci výkonu hygienického dozoru.
Doprovodné novely právních předpisů
Novela přináší i další změny. Celý článek si můžete přečíst zde.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.