Maminka pracuje v obchodním řetězci v Praze již několikátým rokem jako pokladní. Jelikož má částečný invalidní důchod, smlouvu má podepsanou na 30 hodin týdně (za duben 132 hod.) nerovnoměrně rozložených. Nyní jí řetězec v rámci úspor nutí podepsat nový pracovní harmonogram, to znamená na duben 144,5 hod. Což podle pracovní smlouvy neodpovídá jejímu rozsahu. Bylo jí řečeno, že podepisovat nemusí, že může odejít s tříměsíčním odstupným. Velice Vás prosím o postup, jak se bránit této šikaně.
Dobrý den, se zájmem jsem si Váš dotaz přečetla a plně Vás chápu. Na druhé straně nevím, co chytrého Vám a Vaší paní mamince poradit. V každém případě je to šikana a je to zneužití postavení zaměstnavatele. U zaměstnanců na kratší úvazek je potíž v tom, že jim zaměstnavatel nemůže nařídit práci přesčas (to lze pouze zaměstnancům na stanovenou týdenní pracovní dobu - viz § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce) a zaměstnavatelé často toho u zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem využívají, protože s nimi sjednají další hodiny práce nad původní dohodu sjednanou v pracovní smlouvě a nestojí je to přesčasový příplatek, který by jinak museli platit zaměstnancům pracujícím na stanovenou týdenní pracovní dobu, když by pracovali přesčas. Toto je nešvar, který se vyskytuje u všech obchodních řetězců. Jejich politika je přijmout co nejvíce zaměstnanců na kratší pracovní dobu (tvrdí, že na plný úvazek je nepotřebují) a pak se tváří, že zaměstnancům dělají „milost“, když jim nabízí další práci, aby si přivydělali a již nerozlišují, že někdo (jako myslím i Vaše maminka) nemá zájem na dalším rozšiřování týdenní pracovní doby.
Tady Vám skutečně neporadím, to si musí rozhodnout Vaše paní maminka sama, jestli například bude souhlasit s rozšířením úvazku nebo jestli raději skončí pracovní poměr. V tomto případě se musí asi rozhodnout především podle svého zdravotního stavu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.