Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Dle zákoníku práce - § 241, odst. 3 - zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas. Pokud zaměstnankyně pečuje o dítě mladší než 1 rok a má smlouvu na poloviční úvazek - 20 hodin týdně - znamená to, že nesmí mít ani hodinu přesčas?
Zaměstnankyni pracující na kratší úvazek nemůže zaměstnavatel nařídit práci přesčas. Podle definice pojmu „práce přesčas“ [§ 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce] je prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. Prací přesčas není, napracovává-li zaměstnanec prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost,
Z uvedeného tedy vyplývá následující: Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 1 rok, pracuje na poloviční úvazek, může pracovat i více (v některých týdnech třeba i 40 hodin), to není práce přesčas. Práce přesčas by byla až když by překročila limit 40 hodin týdně (resp. 38 ¾ nebo 37 ½ hodin), tedy stanovenou týdenní pracovní dobu. Z dikce Vámi citovaného ustanovení však vyplývá jen jedno – a to, že zaměstnavatel nesmí zaměstnankyním a zaměstnancům pečujícím o dítě mladší 1 rok práci přesčas nařídit, ale v dohodě s nimi ji však konat mohou, jinak by to znamenalo jejich diskriminaci z hlediska rovného zacházení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.