Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Prosím o radu ohledně maximální délky pracovní směny. Pracuji v obchodě, který je umístěn v obchodním centru, otevírací doba obchodu musí být shodná s otevírací dobou celého obchodního centra. Obchod tedy musí být otevřen po - pá: 8 - 21 hod.; so - ne: 9 - 21 hod. Na pobočce jsme dva a střídáme se v režimu krátký/dlouhý týden, což znamená, že většinu týdne pracujeme ve 13hodinových směnách. Zaměstnavatel nám poskytuje v rámci dne 1 hodinu pauzy. Nicméně všude je uvedeno, že maximální délka směny může být 12 hodin a zároveň zaměstnanec může odpracovat maximálně 40 hodin týdně. Když sečtu počet odpracovaných hodin za 2 týdny a odečtu pauzy na oběd, výsledek je 82 odpracovaných hodin. V průměru 41 hodin týdně. To už je minimálně o 4 hodiny v měsíci více. Je to stále v souladu se zákonem?
Ano, to je v pořádku, do směny se nezapočítávají přestávky v práci (tedy ve Vašem případě celá 1 hodina), pracovní doba se stanoví výhradě jako tzv. čistá - oproštěná od všech odpočinků zaměstnance, tedy i od přestávky v práci, protože je to volno zaměstnance, do kterého mu zaměstnavatel nemůže zasahovat. Proto tedy Vaše čistá délka směny činí 12 hodin a je splněna i podmínka § 90 odst. 1 zákoníku práce, že mezi koncem jedné a začátkem druhé směny máte nepřetržitý odpočinek alespoň 11 hodin.
Pokud se týká délky stanovené týdenní pracovní doby, máte samozřejmě pravdu. Obecně platí, že délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně. Zákoník práce ale dává také zaměstnavateli právo nařídit zaměstnanci 8 hodin práce přesčas týdně a 150 hodin v rámci kalendářního roku. Domnívám se, že zaměstnavatel z organizačních důvodů nemůže sestavit harmonogram směn jinak, než tak, že Vám nařídí 1 nebo 2 hodiny práce přesčas týdně, a s tím se nedá nic dělat, to je v pořádku, to zaměstnavatel může.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.