Nová zpráva představuje výzvy a příležitosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v souvislosti s automatizací kognitivních úkolů, jako je podpora rozhodování, zpracování údajů, podpora učení a výuky nebo zpracování jazyka či textu, prostřednictvím systémů založených na umělé inteligenci.
Jak mohou systémy založené na umělé inteligenci zefektivnit práci a snížit kognitivní pracovní zátěž? A jaký dopad mají příslušné změny a interakce s uvedenými systémy na pracovníky?
Tato zpráva na základě taxonomie systémů používaných k automatizaci úkolů, která je vymezena v dříve zveřejněné publikaci agentury EU-OSHA, hodnotí stávající výsledky výzkumu dopadu automatizace kognitivních úkolů a souvisejících důsledků pro konkrétní úkoly, povolání, odvětví a BOZP.
Zprávu doplňují dva informační dokumenty. První z nich popisuje hlavní rizika a příležitosti v oblasti BOZP, které je třeba zvážit, a uvádí doporučení na ochranu pracovníků. Druhý představuje akt o umělé inteligenci vypracovaný Evropskou komisí a zkoumá vnitrostátní iniciativy.
Více informací o důsledcích v oblasti BOZP naleznete ve zprávě Kognitivní automatizace: důsledky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jejím shrnutí.
Podívejte se na informační dokument Kognitivní automatizace: dopad, rizika a příležitosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Přečtěte si informační dokument Kognitivní automatizace: co dělá EU a členské státy pro ochranu pracovníků?
Více informací o tomto projektu naleznete v oddíle internetových stránek agentury na téma digitalizace práce.
Foto: Marília Castelli - Unsplash
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.