Přečtěte si naše nové publikace a seznamte se se třemi klíčovými iniciativami, které si kladou za cíl zlepšit pracovní podmínky při práci prostřednictvím digitálních platforem.
Dne 22. října 2024 předali vrchní ředitelka pro řízení sekce zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Štěpánková, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký ceny za Správnou praxi společnostem, které se zapojily do národního kola evropské soutěže v rámci mezinárodní kampaně o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci pod názvem Zdravé pracoviště.
S potěšením vám oznamujeme zahájení Evropského týdne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci 2024. Jedná se o naší každoroční iniciativu zaměřenou na podporu bezpečného a zdravého pracovního prostředí.
Každý třetí zaměstnanec v EU nyní pracuje na dálku (OSH Pulse 2022), což zdůrazňuje potřebu přizpůsobit normy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci novým výzvám.
Technologie založené na umělé inteligenci mohou snížit pracovní zátěž učitelů, zjednodušit plánování zdrojů a zlepšit přesnost hodnocení. Nesou s sebou však také rizika, jako je kognitivní přetížení a ztráta dovedností.
Nejnovější pokyny agentury EU-OSHA pro pracoviště se zaměřují na podporu jednotlivců, kteří se potýkají s psychickými zdravotními potížemi. Změny pracovního prostředí, pracovní doby a rozvržení, jakož i úkoly a vybavení představují některá z praktických opatření, která tato zpráva popisuje s cílem pomoci udržet si pracovníky po pracovní neschopnosti.
Věděli jste, že 27 % pracovníků si myslí, že umělá inteligence (AI) má vliv na tempo jejich práce a pracovní postupy? 47 % se jich rovněž domnívá, že se tím zvyšuje míra dohledu, a 24 % je přesvědčeno, že se tím omezuje jejich autonomie.
Chcete-li se dozvědět, jak nedávné politické iniciativy ovlivňují bezpečnost a ochranu zdraví při práci pracovníků digitálních platforem, přečtěte si náš informační dokument. Tento dokument zkoumá řadu řešení, která zavedly země v Evropské unii i mimo ni, a iniciativy jako je projekt Fairwork.
V řadě publikací o tom, jak mohou dodavatelsko-odběratelské vztahy ve stavebnictví a zemědělsko-potravinářském průmyslu zlepšit bezpečnost a ochranu zdraví při práci, se představují nové případové studie a doporučení pro tvůrce politik a odborníky z praxe.
Odborníci na bezpečnost a ochrany zdraví při práci v novém diskusním dokumentu poukazují na silné a slabé stránky služeb prevence v různých evropských zemích.
V rámci Evropského týdne proti rakovině, který proběhne ve dnech 25. až 31. května, zveřejňuje agentura EU-OSHA doplňkové výzkumné materiály, jež jsou příspěvkem k boji proti nádorovým onemocněním jako nemoci z povolání.
Rychle se měnící svět práce přináší mnoho výzev, pokud jde o dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zlepšení BOZP je dlouhodobým cílem na evropské úrovni i na úrovni jednotlivých států.