automatizace

13.08.2024
Věděli jste, že 27 % pracovníků si myslí, že umělá inteligence (AI) má vliv na tempo jejich práce a pracovní postupy? 47 % se jich rovněž domnívá, že se tím zvyšuje míra dohledu, a 24 % je přesvědčeno, že se tím omezuje jejich autonomie.
08.07.2024
Technologie, jako jsou roboti, kteří pomáhají při zvedání a přemisťování pacientů, a systémy založené na umělé inteligenci, usnadňují lékařům diagnostiku a mohou zmírnit fyzická a psychosociální rizika v oblasti BOZP.
04.06.2024
Automatizace úkolů je novou prioritní oblastí kampaně Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku.
08.02.2024
Vydejte se na cestu do světa robotiky na pracovišti s hrdinou animovaných filmů Napem!
19.01.2024
Zdroj:
Výzkumný úkol BOZP v transformující se společnosti reaguje na aktuální situaci a očekávaný vývoj, kdy transformace v oblasti ekonomiky, vztahu mezi životním prostředím a lidskou společností, digitalizace, změn na trhu práce, ale také zkušenosti s pandemií, společně vyvolávají potřebu reagovat na nově se objevující nebo nestandardně se vyvíjející rizika a modifikovanými prostředky řešit rizika stávající.
21.09.2023
Zdroj:
Cílem odborného semináře Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku, který se konal 11. září 2023 v Praze na Novotného lávce, bylo seznámit účastníky s dopadem digitálních technologií na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, s jejich vlivem na zdraví a bezpečnost zaměstnanců, a dále s využíváním komunikačních technologií v BOZP.
22.06.2023
Využívání umělé inteligence a robotiky k automatizaci nebezpečných nebo opakujících se úkolů na pracovišti v rámci ochrany pracovníků je na vzestupu. Mohly by se však vyskytnout i problémy v oblasti BOZP, které je třeba vzít v úvahu, nebo nová rizika, která by měla být v těchto raných fázích účinně řešena.
18.05.2023
Agentura EU-OSHA právě zveřejnila osm případových studií, které by mohly umožnit lepší pochopení toho, jak lze úspěšně zavést automatizaci úkolů prostřednictvím systémů založených na umělé inteligenci, aby se zajistily dobré pracovní podmínky pracovníků.
11.07.2022
Stále více podniků zavádí systémy řízení pracovníků založené na umělé inteligenci, aby zvýšily svou efektivitu a produktivitu nebo identifikovaly rizika v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Patří mezi ně systémy sloužící ke sledování výkonnosti a zapojení pracovníků či systémy pro automatické plánování a přidělování úkolů.
27.06.2022
Automatizace fyzických úkolů pomocí robotů, kolaborativních robotů a umělé inteligence má dopady na pracoviště v řadě odvětví. Tento nový soubor publikací agentury představuje různé aspekty pokročilé robotiky a automatizace ve vztahu k BOZP.
13.06.2022
Nová zpráva představuje výzvy a příležitosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v souvislosti s automatizací kognitivních úkolů, jako je podpora rozhodování, zpracování údajů, podpora učení a výuky nebo zpracování jazyka či textu, prostřednictvím systémů založených na umělé inteligenci.
02.05.2022
Automatizace se na pracovištích používá čím dál více. Technologický pokrok přináší nové příležitosti, ale představuje také nové výzvy do budoucna pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
21.12.2020
Zdroj:
Pojmy jako digitalizace, automatizace a robotizace nejsou pro většinu lidí v dnešní době neznámé. Řídíte podnik nebo pracujete v podniku, kde digitalizace a automatizace v nějaké míře probíhá? Jsou s novými technologiemi i přijímána opatření v oblasti BOZP? Ovlivnila proces přijímání nových konceptů pandemie viru COVID-19? Pokud ano, vyplňte prosím náš dotazník (viz níže). Váš názor a Vaše zkušenosti jsou pro nás důležité. V tuto chvíli máme sesbíraných 71 dotazníků, naším cílem je alespoň 100, zapojte se ještě do sběru dat. Předem děkujeme za cenné odpovědi.
12.11.2020
Zdroj:
Pojmy jako digitalizace, automatizace a robotizace nejsou pro většinu lidí v dnešní době neznámé. Řídíte podnik nebo pracujete v podniku, kde digitalizace a automatizace v nějaké míře probíhá? Jsou s novými technologiemi i přijímána opatření v oblasti BOZP? Ovlivnila proces přijímání nových konceptů pandemie viru COVID-19? Pokud ano, vyplňte prosím náš dotazník. Váš názor a Vaše zkušenosti jsou pro nás důležité. Předem děkujeme za cenné odpovědi.
15.10.2020
Zdroj:
Průmysl 4.0 je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizaci výroby a změny na trhu práce, které s sebou přinese. (wikipedia, 2020). V praxi „chytrého“ výrobního závodu jde například o tyto oblasti: moderní přístupy v procesním managementu; automatizaci ve firemních procesech; sběr a přenos dat; regulaci spotřeby energií; digitalizaci; automatizaci výroby; robotizaci; zavádění prvků umělé inteligence. Po přečtení článku nám můžete sdělit i Vy svoji zkušenost s „chytrým pracovištěm“. Pište na e-mail: sencikj@vubp-praha.cz.
24.06.2019
Článek se dotýká používání pokrokových technologií v rámci šíření procesů automatizace, robotizace, digitalizace a virtualizace. Je zaměřen na vnímání změn ve výkonu a charakteru práce v důsledku aplikací informačních, komunikačních a dalších nových technologií samotnými zaměstnanci. Zdrojem předkládaných informací jsou výsledky reprezentativního šetření, které bylo provedeno v rámci řešení projektu „Kvalita pracovního života 2018“.
04.12.2018
V nové zprávě agentura EU-OSHA zveřejňuje závěry rozsáhlého dvouletého projektu s cílem předpovědět dopady digitalizace na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v EU.
17.07.2018
Zdroj:
Monografie tvořena systematickým souborem výsledků a aplikací dlouholetých zkušeností získaných při vědecké práci na poli robotiky, robotických výrobních systémů a technologií.
29.12.2017
Článek se zabývá převratnými technologickými změnami a novými podmínkami ve společnosti. Je zřejmé, že fenomén označovaný jako „Průmysl 4.0“ bude mít zásadní vliv na požadované kvalifikace a na trh práce. Změny povedou k novým principům organizace práce, ke změně role zaměstnance, ke změnám ve struktuře i pracovní náplni většiny profesí. Digitalizace, robotizace a další nové technologie přinesou nejen nová rizika, ale i odstranění fyzicky namáhavé práce, nové možnosti kvalitativního obohacení práce, zlepšení pracovního prostředí, více příležitostí pro profesní rozvoj, více možností práce na dálku, sladění pracovního a rodinného života apod. Zároveň však zvýší nároky na větší flexibilitu práce, komplexnost pracovních úkolů a přizpůsobivost pracovníků vůči novým pracovním/technologickým procesům.
29.12.2017
Žijeme ve světě, který je rychlý a inovativní, technologie nás obklopují prakticky na každém kroku a jsou stále vylepšovány. Nové technologie přináší do našich životů změny, některé jsou více zásadní, některé méně. Díky pokroku v oblasti technologií pro nás nastává období tzv. čtvrté průmyslové revoluce, které s sebou přináší i digitalizaci práce. Trh práce a charakter práce budou čekat zásadní změny. Jak bude trh práce vypadat, jaké profese budou zanikat a jaké budou nově vznikat a jak se na toto všechno vůbec připravit? To jsou otázky, které si klademe a na které bude článek zaměřen.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail