Rád bych se zeptal na závaznou směrnici rady pro výkon práce se zobrazovací jednotkou (90/270/EHS). Konkrétně na provádění zdravotních prohlídek zraku. Ze znění směrnice vyplývá nárok zdravotní prohlídky, ale v NV 361/2007 Sb. již tato povinnost není upravena. Je tedy na zaměstnavateli, zda ji provede, nebo je to povinnost?
Předně je třeba vyjasnit, že prameny práva zemí Evropských společenství se člení na primární a sekundární. Primární pramen evropského práva má formu smlouvy, jedná se o tři základní smlouvy ES a jejich pozdější modifikace, včetně aktů o přistoupení nových členských zemí, Jednotný akt, Maastrichtská a Amsterodamská smlouva. Pro potřeby běžné praxe je používán text smlouvy o EHS ve znění všech novel, tzv. konsolidovaná smlouva. Sekundární prameny evropského práva jsou nařízení, směrnice, rozhodnutí a doporučení, názory a stanoviska. Směrnice jsou pak specifickým aktem sekundárního práva, která se ve vnitrostátním právu nevyskytuje. Upravují rozsáhlý okruh problémů, které pak jednotlivé státy na jejich základě upraví sice v souladu s nimi, ale samy si zvolí formu a metodu pro dosažení cíle proklamovaného směrnicí. Směrnice je tak závazná, pokud jde o výsledek, ale volba formy a metody dosažení tohoto výsledku je na zvážení a zvyklosti každého členského státu, např. cestou více právních předpisů, novelou stávajících předpisů nebo novým předpisem. Jedná se o nástroj pro vlády, které musí provést transposicí ve stanovené lhůtě a výsledek sdělit Evropské komisi. Pokud tak neučiní, lze vládu napomínat, veřejně kárat a nakonec se obrátit k Evropskému soudnímu dvoru.
A právě o směrnici, tedy o sekundární pramen evropského práva, se ve Vašem dotaze jedná. Je známo, že Česká republika směrnici 90/207/EHS o minimálních požadavcích na bezpečnoost a ochranu zdraví při práci se zobrazovacími jednotkami transponovala do našeho právního řádu v plném rozsahu s výjimkou – Vámi uváděného - článku o zdravotních prohlídkách. Důvodem bylo, že my zatím nemáme obecně závazný předpis o preventivních prohlídkách zaměstnanců při práci. Naším základním předpisem je zatím Směrnice č. PP – 265 – 20.11.1967 Ministerstva zdravotrnictví o posuzování zdravotní způsobilosti k práci. Tato směrnice není obecně závazný předpis, i když ji v praxi za to považujeme. Proto již při zpracování nařízení vlády č. 178/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky zdraví zaměstnanců při práci, kdy byla poprvé transponována směrnice 90/207/EHS do našeho právního řádu, bylo rozhodnuto, že článek 6 (o zdrav. prohlídkách) bude transponován až bude přijat předpis stanovující preventivní prohlídky zaměstnanců při práci.
Minulý týden předložila vláda Poslanecké sněmovně k projednání mimo jiné návrh zákona o specifických zdravotních službách. Návrh zákona stanoví povinnost úhrady pracovnělékařských služeb zaměstnavateli. Podrobné rozpracování pracovnělékařských prohlídek včetně zapracování příslušných směrnic bude předmětem prováděcího předpisu, který bude obsahovat druhy, četnost a obsah lékařských prohlídek nezbytných pro zjištění zdravotního stavu posuzované osoby a posuzování zdravotní způsobilosti, rozsah odborných vyšetření, postup při zajištění a provádění lékařských prohlídek včetně případů, kdy se provádějí. Tento prováděcí předpis však ještě nebyl dán do připomínkového řízení. Nicméně dá se očekávat, že s účinností od 1.1.2010 se dočkáme i zapracování čl. 6 směrnice 90/207/EHS do našeho právního řádu.
Jinak samozřejmě i dnes má zaměstnavatel podle § 102 zákoníku práce povinnost vyhodnocovat rizika a přijímat opatření proti jejich působení, pro zaměstnance pracující se zobrazovacími jednotkami by mělo být takovým prevntivním opatřením pravidelné lékařské vyšetření zraku, to může i dnes zajistit zaměstnavatel v rámci své povinnosti - sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit (§ 103 odst. 1 písm. d) zákoníku práce).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
diskuse