Zdravotní prohlídky klientů sociálních služeb

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D.

Jsme neziskovou organizací, která poskytuje sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. V rámci sociální služby pomáháme lidem s postižením s přípravou na pracovní uplatnění. Naši klienti dochází na bezplatné praxe k zaměstnavatelům a při nácviku pracovních činností jim pomáhá asistent. Praxi máme ošetřenou dohodou mezi naší organizací a firmou. V současné době řešíme, zda jsou nutné zdravotní prohlídky našich klientů. Zákon hovoří pouze o zdravotních prohlídkách v pracovněprávních vztazích a také v souvislosti s praxemi studentů. To se ale našich klientů netýká. Prosím, poraďte, jak se k této problematice postavit.

Zdravotní způsobilost k práci/vzdělávání se na tyto osoby nevztahuje a provedení pracovnělékařské prohlídky není v jejich případě vyžadováno, protože se nejedná o osoby, které jsou v pracovněprávním vztahu, ani se nejedná o žáky či studenty. S dotazem jsme se rovněž obrátili na Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož gesce problematika zařízení sociálních služeb náleží, a to se s tímto vyjádřením plně ztotožňuje.

Autor článku: 

Komentáře

Otazníky

27.08.2014 - 11:52 Radoslav Vlasák
Docela chápu (a kvituji s povděkem) obavy provozovatelů neziskových sociálních zařízení, aby u jejich klientů nedošlo při nácviku pracovních činností u zaměstnavatelů k újmě na zdraví. Proto mi odpověď na dotaz připadá trošku neúplná. Jistě - plně odpovídá platné legislativě, o klasické pracovnělékařské prohlídky skutečně nejde. Avšak neměla by při nácviku pracovních činností přece jen být zohledněna rizika na tom kterém pracovišti ve vztahu k případným zdravotním omezením zmíněných klientů? A kdo to může kvalifikovaněji posoudit, než příslušný poskytovatel pracovnělékařských služeb (PLS) toho zaměstnavatele, u kterého nácvik pracovních činností probíhá? Má ale takový lékař potřebné podklady týkající se zdravotního stavu zmíněných klientů (optimisticky předpokládám, že hodnocení rizik u konkrétního zaměstnavatele ano)? Otázku úhrady PLS už nechávám úplně bokem, ale ani ta není nezajímavá - mají na to provozovatelé těchto sociálních zařízení prostředky? A kdo by odpovídal za případné poškození zdraví, pokud by k němu (mj. i nenaplněním výše uvedeného) opravdu došlo, samozřejmě včetně náhrady škody? Nakonec - co zmínění asistenti? U nich případný obdobný problém nemůže nastat? Není těch otazníků nějak přespříliš?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail