V našem provozu se stal pracovní úraz s hospitalizací delší než 5 dnů. Zaměstnanec byl při chůzi po areálu společnosti sražen kolovým nakladačem. Při prošetřování tohoto pracovního úrazu bylo zjištěno, že poškozený zaměstnanec mohl být pod vlivem návykových nebo omamných látek (marihuany). Toto podezření vzniklo při předložení propouštěcí zprávy z nemocnice a dále z výpovědí jiných zaměstnanců, se kterými postižený pracoval. Jak řešit pracovní úraz při tomto podezření?
Z dotazu je patrné, že došlo k pracovnímu úrazu. Pro účely odškodnění tohoto úrazu platí, že za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání odpovídá vždy zaměstnavatel. Ustanovení § 367 zákoníku práce však obsahuje institut liberace, tj. zproštění odpovědnosti za škodu v takových případech. Zaměstnavatel se např. zprostí odpovědnosti zcela, prokáže-li, že škoda vznikla v důsledku opilosti postiženého zaměstnance nebo v důsledku zneužití jiných návykových látek a zaměstnavatel nemohl škodě zabránit, a že tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody. Pokud však opilost nebo zneužití omamných látek byly jednou z příčin škody, může se zaměstnavatel zprostit odpovědnosti za škodu pouze zčásti.
S ohledem na objektivní odpovědnost zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání je důkazní břemeno zproštění odpovědnosti zcela nebo zčásti na zaměstnavateli, aby prokázal, že k úrazu došlo v důsledku uvedeného jednání zaměstnance. Nestačí pouze podezření. V daném případě lze použít jako důkazní prostředek výsledek vyšetření příslušného zdravotnického zařízení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
prokazování velmi obtížné
Re: prokazování velmi obtížné