Do prodejny hraček, kde jsem vedoucí, se vloupal zloděj a vylil tam cca 1 l kyseliny fluorovodíkové. Na místo byla přivolaná chemická jednotka hasičů, která viditelnou tekutinu zneutralizovala. Problém byl v odvětrání prostoru, protože uvnitř nejsou žádná okna ani jiný východ. Po zásahu mi prodejnu předali s tím, že je tam nutno provést konečný úklid zásaditým roztokem a prostor řádně odvětrat. Majitelka požaduje po zaměstnankyních, aby tam tento úklid provedly. Vzbuzuje ve mně obavy, že dle instrukcí se toto musí provádět v silných gumových rukavicích a že se prostor řádně neodvětrával. Přece jen jsem byla před zásahem hasičů ve styku s výpary a nadýchala jsem se. Měla jsem mírné zdravotní potíže, byla jsem v nemocnici na pozorování a dostávala kyslík. Mám tedy obavy ve stejné prodejně provádět tento nařízený konečný úklid zásaditým roztokem a dýchat tam. Může mě k tomu majitelka obchodu nutit?
Dobrý den, v tomto případě doporučuji obrátit se na odbornou firmu, která by v tomto uzavřeném a nevětratelném prostoru, kde se nedají v ovzduší i na podlaze vyloučit zbytky kyseliny fluorovodíkové, konečný úklid provedla. Prodavačky v prodejně hraček jistě nejsou proškoleny pro tento typ práce ani vybaveny potřebnými OOPP. Kyselina fluorovodíková je klasifikována jako vysoce toxická látka, má silně leptavé účinky na pokožku a silně dráždí dýchací orgány. Potřísnění pokožky kyselinou fluorovodíkovou může způsobit špatně se hojící hluboké rány, které zpočátku nemusí bolet nebo pálit, u zředěných roztoků se mohou příznaky poleptání objevit až za několik hodin.
Podle § 106 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnanec oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Dobrá rada nad zlato