Recenze na publikaci Osobní ochranné pracovní prostředky při použití přípravků na ochranu rostlin: lesnictví MUDr. Zdeňky Trávníčkové, CSc. ze Státního zdravotního ústavu, která je dostupná z webových stránek Státního zdravotního ústavu.
Publikace, která volně navazuje na odbodnou publikaci zaměřující se na polní aplikace, se zaměřuje na osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), které jsou doporučovány pro nakládání s přípravky pro aplikace pesticidů v lesnictví s uvážením širokého spektra různých způsobů aplikací.
Nejprve jsou v publikaci uvedeny informace o nebezpečnosti používaných přípravků s vizualizací používaných symbolů nebezpečnosti, zdůrazněním možných cest jejich vstupu do organismu, a reprezentativním, nikoli však úplným výčtem způsobů aplikací, z které si lze učinit základní představu o možných nebezpečích a rizicích práce, základní právní požadavky a obecné informace k OOPP, jejich poskytování, udržování či skladování.
Publikace je plná vhodných doprovodných návodných obrázků, používaných symbolů, aby čtenář nebyl ponechán na pochybách, co si má pod jednotlivými pojmy představit, jak má příslušný prostředek správně identifikovat. Publikace totiž na následujících stránkách popisuje různé druhy ochrany těla, s uvedením jejich značení a definováním ochrany proti konkrétním látkám (pesticidy, chemikálie, infekční agens, další prostředky), s uvedením praktických rad opět s návodnými obrázky. Obdobně jsou přiblíženy i prostředky na ochranu rukou, včetně mechanických rizik, ochrana očí a obličeje, ochrana dýchacích orgánů, ochrana nohou, ochrana hlavy a ochrana sluchu. Přidána je i problematika kabiny řidiče se specifikací kategorií kabin podle poskytované ochrany, konkrétní příklady vhodně a nevhodně použitých OOPP pracovníky nakládajícími s přípravkem (přehled vhodných druhů OOPP pro různí způsoby aplikaci, opět s vhodnou návodnou vizualizací) a zdůraznění možné následné kontaminace pracovníků, kteří se nakládání s přípravky nezúčastňují.
Přínosnost publikace není pouze v tom, že stručně a přehledně představuje OOPP a jejich členění a značení, aby si je mohli pracovníci či nákupčí pořídit podle vykonávané práce a používaných přípravků, návodně ukazuje jejich používání a poskytuje praktické rady, jak se vyvarovat různých nebezpečí, přínos má i pro provádění různých školení, ale i kontrol různými skupinami (vedoucí pracovníci, odbory), velmi dobrým nástrojem se může stát i pro odborně způsobilé osoby v prevenci rizik (bezpečáky). Je i vhodným studijním materiálem pro osoby hodlající získat odbornou způsobilost pro nakládání s přípravky.
Autorka publikace, MUDr. Zdeňka trávníčková, CSc., je vedoucí národní referenční laboratoře pro průmyslové chemické látky a přípravky a zástupce vedoucího Oddělení chemické bezpečnosti Státního zdravotního ústavu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.