Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Zahrnuje identifikaci potenciálních nebezpečí, analýzu jejich pravděpodobnosti a závažnosti, a posouzení vlivu na pracovníky a organizaci. Rizikovými faktory jsou zejména faktory fyzikální, chemické, biologické činitele, prach, fyzická zátěž, psychická a zraková zátěž a nepříznivé mikroklimatické. Zaměstnavatel je povinen omezovat jejich působení technickými, technologickými a jinými opatřeními, kterými jsou zejména úprava pracovních podmínek, doba výkonu práce, zřízení kontrolovaných pásem, používání vhodných osobních ochranných pracovních prostředků nebo poskytování ochranných nápojů. Cílem tohoto procesu je minimalizovat rizika a vytvořit bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí, které podporuje produktivitu a pohodu zaměstnanců.
FAQ Hodnocení a řízení rizik v pracovním prostředí Ministerstvo práce a sociálních věcí Ministerstvo zdravotnictví Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce Státní zdravotní ústav Technická inspekce ČR Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví Výzkumný ústav bezpečnosti práce
Pracovní lékařství je aplikovaný obor medicíny, jehož předmětem je ochrana zdraví před poškozením prací, vytváření a udržování příznivých pracovních podmínek a pracovního prostředí, sledování zdravotního stavu zaměstnanců, zabezpečení léčby nemocí z povolání a dalších onemocnění souvisejících s prací. Hygiena práce je obor, který se zabývá ochranou zdraví v souvislosti s vykonávanou pracovní činností. Cílem je předcházet poškození zdraví z práce a vzniku nemocí z povolání. Zaměřuje se tedy převážně na pracovní podmínky a rizikové faktory pracovního prostředí. Kontrolními orgány jsou Krajské hygienické stanice, které provádějí dozor nad dodržováním legislativních požadavků, schvalují vybrané dokumenty atd. Nedílnou součástí jsou i pracovnělékařské služby, jejichž poskytovatelé nabízí odborné poradenství v oblasti hygieny práce, zajišťují pracovnělékařské prohlídky, preventivní dohledy nad pracovními podmínkami a další.
FAQ Pracovní lékařství a hygiena práce Státní zdravotní ústav Krajské hygienické stanice Ministerstvo zdravotnictví ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv Klinika pracovního lékařství 1. LF UK Toxikologické informační středisko
Kategorie Pracovněprávní vztahy se zabývá různými aspekty vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci se zaměřením na oblast BOZP. Patří sem témata jako vznik a skončení pracovního poměru, pracovní doba, dovolená, práva a povinnosti vyplývající z pracovního práva apod. Cílem je informovat zaměstnavatele, zaměstnance a odbornou veřejnost o této problematice, poskytnout přehled o aktuálních právních předpisech a poskytnout odpovědi na otázky z oblasti pracovněprávních vztahů.
FAQ Zaměstnanost a pracovně právní vztahy Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Úřad práce ČR Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce Ministerstvo vnitra ČR Výzkumný ústav bezpečnosti práce Výzkumný ústav práce a sociálních věcí Česká správa sociálního zabezpečení
Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Statistická data z oblasti BOZP jako jsou pracovní úrazovost, pracovní neschopnost, inspekce práce, nemoci z povolání, ocenění v BOZP, nebezpečných událostí či kvalita pracovního života atp.
FAQ Data a statistiky Český statistický úřad SÚIP Aplikace - OPENDATA BOZP
Systém prevence závažných havárií je určen pro objekty, ve kterých je umístěna nebezpečná látka, aby snížil pravděpodobnosti vzniku a omezení následků možných závažných havárií na životech, zdraví lidí, zvířat, životním prostředí a majetku, a to jak v těchto objektech, tak i v jejich okolí. Právní rámec je dán zejména zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií) a příslušnými prováděcími právními předpisy.
FAQ Prevence závažných havárií Ministerstvo životního prostředí HZS Hlavního města Prahy Odborné pracoviště pro prevenci závažných havárií VÚBP MAPIS - integrovaný a znalostní systém prevence závažných havárií
Krizovým řízením se rozumí souhrn řídících činností orgánů krizového řízení zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik a plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na KS a jejich řešením, nebo ochranou kritické infrastruktury. Úkolem krizového řízení je ochránit život a zdraví obyvatel, nedopustit degradaci života obyvatel, znečištění životního prostředí, zabránit velkým majetkovým škodám.
Ochrana obyvatelstva: Cílem ochrany obyvatelstva je eliminovat nebo alespoň maximálně snížit následky mimořádných událostí na životy a zdraví osob a jejich majetek.
Ochrana obyvatelstva je širokou „multiresortní“ disciplínou, kterou není možné vysvětlovat a řešit jen jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva, ale jako soubor činností a úkolů odpovědných orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a také občanů, které vedou k zabezpečení ochrany života, zdraví, majetku a životního prostředí, v souladu s platnými právními předpisy.
FAQ Krizové řízení a ochrana obyvatelstva Systém krizového řízení Krizové řízení
Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.
Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.
FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany
Rád bych se zeptal, zdali máme zajistit vstupní prohlídku, a pokud ano, kdo by ji měl hradit v případě, že u nás budou vykonávat veřejně prospěšné práce „sociálně slabí“ a obecně prospěšné práce „potrestaní“.
Může mi praktický lékař vystavit potvrzení o zákazu vykonávání povolání na podkladě zprávy specialisty a dalších zpráv? Nemohu vykonávat funkci tanečního pedagoga po úrazu pravé ruky a po reoperaci.
Mám dotaz týkající se obsluhy motorové pily. Podle nařízení vlády č. 339/2017 Sb. - 8 odst. 3: „Zaměstnavatel musí zajistit, aby obsluhou řetězové pily byl pověřen pouze zaměstnanec starší 18 let, který je k uvedené činnosti zdravotně způsobilý."
Součástí mojí práce je nyní tahání velkých beden na palety, což jsem odmítla z důvodu problémů se zády. Od neuroložky jsem přinesla zprávu, že mohu zvedat břemena do 7 kg. Vedoucí mě poslal domů s žádankou na mimořádnou prohlídku, která proběhla za 4 dny.
Pracuji jako operátorka výroby na montáži kabelových svazků do boxu, mimo jiné také pájíme s olovnatým cínem, lepíme technickým lepidlem apod. Jsem těhotná a nevím, jestli můžu vykonávat tuto činnost.
Vzhledem k tomu, že neustále se setkáváme s dotazy jak zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci řidičů referentských vozidel, v souvislosti s 1.červencem 2006, kdy nabyla účinnosti novela zákona č. 361/2000 Sb.
Zákoník práce ani žádný jiný český právní předpis nezná pojem brigáda nebo studentská brigáda. Přitom v praxi a dokonce i v personalistice se tyto dva pojmy vžily již po několik generací a používají se k označení krátkodobého smluvního vztahu, zpravidla uzavíraného jako pracovněprávní vztah.
Ve veřejnosti neustále přežívá názor, že cizincem je každý, kdo není občanem ČR, a že takový každý cizinec má odlišné podmínky zaměstnání na území republiky.
Sexuální obtěžování je podle zákoníku práce diskriminační a je povinností zaměstnavatele, aby zjednal na pracovišti nápravu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až do výše 400 000 korun.
Značné množství dotazů, které nám chodí do redakce, se týká i prací konaných mimo pracovní poměr (dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti) a souvisejících legislativních požadavků.
Důvody stanovené zákoníkem práce, kdy může být zaměstnavatel zcela nebo zčásti zproštěn své odpovědnosti za pracovní úraz zaměstnance.
Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2004, musí ji nastoupit povinně k 1. listopadu. Teprve podruhé se tak letos uplatňuje novelou upravený § 109 odst. 2 zákoníku práce, který zužuje dosavadní možnost nechat si zbylou dovolenou proplatit.
Pracovní právo ČR poskytuje zvýšenou ochranu pracujícím ženám, včetně žen těhotných, a vytváří zvláštní pracovní podmínky pro pracující ženy. Taková ochrana je vyjádřena zákazy některých prací uvedených v zákoníků práce a souvisejících právních předpisech.
Během prázdninových měsíců si řada mladistvých přivydělává formou letních brigád. Jaké jsou náležitosti související s těmito pracovněprávními vztahy se dozvíte v tomto tématu týdne.
Po změnách ve společnosti, které nastaly v roce 1989 a následném vstupu České republiky do EU stále více osob samostatně výdělečně činných i ostatních podnikatelských subjektů začalo pracovat v zahraničí.
Řízení motorového vozidla, zejména osobního automobilu, je stále vnímáno jako činnost, ke které stačí pouze potřebné řidičské oprávnění, jehož platnost není omezena, pokud nejsou naplněny podmínky k jeho odnětí.
Pro naši společnost provádějí dodavatelské práce cizí právnické subjekty tj. např. německé, anglické, slovenské, maďarské firmy.
Na pracovišti je směnný provoz (včetně nočních směn). Na základě roční prohlídky zdravotního stavu vyplynulo, že jedna pracovnice nemůže pracovat v nočních směnách. Je to důvod pro rozvázání pracovního poměru?
Jsem matka dospělého mentálně postiženého syna, který je umístěn v domově pro zdravotně postižené v jiném městě a jezdí na jeden víkend v měsíci domů.
Mám dotaz k výpovědi dané zaměstnavatelem z nadbytečnosti s dvouměsíční výpovědní lhůtou z důvodu snížení pracovních míst. Ovšem výpověď byla předána 26.10., ale až 27.10. se na poradě zaměstnanci dozvěděli o změnách a zrušení některých pracovních pozic.
Článek se zabývá ukazateli smrtelných pracovních úrazů zaznamenaných v České republice v roce 2019 a dále jejich vývojem od roku 2010. Uvádí jejich charakteristiku vyjádřenou příčinami a okolnostmi, nehodami a zdroji nehod.
Ochrana před požárem nebo výbuchem v podmínkách lakoven. Systémy hasicích zařízení.
Fakta o zajišťování bezpečnosti osob z hlediska požární ochrany v administrativních budovách vč. kontroly pohybu osob a použití bezpečnostních systémů.
Zastřešující dokument vlády pro oblast digitální agendy a tzv. Společnosti 4.0. Shrnuje směřování vládní politiky a klíčová opatření vlády na podporu rozvoje digitálního trhu České republiky.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950