Chtěla bych se zeptat ohledně přestávek a pitného režimu. Pracuji jako kuchařka v restauraci, kde moje pracovní doba je kolikrát i šestnáctihodinová. Kuchyň je malinká a teplota stoupá i k 60°C. Jsme bez klimatizace a takřka možnosti větrání. Teď majitel přišel s tím, že nemáme nárok v pracovní době sedět a když sedíme, musíme si zapisovat čas. Přestávka na jídlo taky není, prý není povinná. Zajímá mě i otázka pitného režimu. Zaměstnavatel nám dává možnost pít přeslazené limonády, co má pro hosty. Žízeň nezaženou a je nám po nich těžko. Voda je železitá, takže se taky pít pořád nedá. Zajímá mě, na jaké přestávky máme nárok a co je povinen zaměstnavatel zajistit k pití pro personál v kuchyni.
Váš dotaz obsahuje několik otázek, tak tedy postupně. Předně k poskytování přestávky na jídlo a oddech: není pravda, co tvrdí Váš zaměstnavatel. Ustanovení § 88 odst. 1 zákoníku práce je jasné - zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Proto je povinností zaměstnavatele Vám stanovit přestávku na jídlo a oddech.
Dále pak platí podle § 82 zákoníku práce, že při rovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny nesmí délka směny přesáhnout 9 hodin a podle § 83 zákoníku práce, že při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. S tím souvisí i ustanovení § 90 zákoníku práce -zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Z toho vyplývá, že délka směny nemůže být více jak 12 hodin!! To je zásada, to vyplývá i z evropské směrnice o pracovní době, kterou jsme museli do zákoníku práce transponovat.
Porušení těchto povinností je skutkovou podstatou přestupků a správních deliktů podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, inspektorát práce může za to zaměstnavateli uložit pokutu. Mohli byste požádat inspektorát práce, aby navštívil Vašeho zaměstnavatele. Seznam adres oblastních inspektorátů práce najdete na webových stránkách Státního úřadu inspekce práce.
Za další nesmysl (s odpuštěním) považuji zapisování času, kdy v pracovní době sedíte. K takovému postupu nedává zaměstnavateli oprávnění žádný předpis, podle zákoníku práce se zapisuje pouze odpracovaná pracovní doba, práce přesčas, noční práce, odpracovaná doba v době pracovní pohotovosti a pak celková doba pracovní pohotovosti. Ba naopak, zaměstnavatel musí podle bezpečnostních předpisů provádět prevenci rizik a musí podle zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus. Nelze-li je vyloučit, musí být přerušovány bezpečnostními přestávkami. Jak popisujete organizaci práce u Vašeho zaměstnavatele, tak to je v naprostém rozporu s citovaným § 5 zákona č. 309/2006 Sb., neboť práce ve stoje je bez diskuse práce jednostranně zatěžující organismus, která by měla být přerušována bezpečnostními přestávkami.
Pokud se týká podmínek Vašeho pracoviště – teplota a větrání, tak to je řešeno nařízením vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Toto nařízení vlády upravuje i minimální opatření k ochraně zdraví, bližší požadavky na způsob organizace práce i bližší hygienické požadavky na mikroklimatické podmínky na pracovišti, jako je teplota na pracovišti a větrání pracoviště. Dodržování tohoto nařízení vlády kontrolují hygienické stanice (bývalé okresní hygienické stanice, ale podle sídla zaměstnavatele), tak doporučuji se na ni obrátit, jejich seznam je v příloze zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Oni Vám provedou měření a zařadí Vaší práci do třídy, abyste měli právo na ochranné nápoje. Podle § 8 citovaného nařízení vlády se poskytují ochranné nápoje při trvalé práci zařazené v příloze č. 1 k tomuto nařízení, části A, tabulce č. 2 do třídy práce IIb a vyšší, pokud je vykonávána za podmínek, kdy jsou překračovány maximální přípustné operativní teploty (t omax) stanovené v uvedené tabulce pro tuto třídu práce. Ve třídě IIb jsou zařazeny práce konané převážně ve stoje – jsou tam příkladně uvedeny dělnice v potravinářské výrobě, takže se domnívám, že by Vaše práce měla být také zařazena do třídy IIb, to se ale musí rozhodnout se znalostí prostředí pracoviště, abyste měli právo na ochranné nápoje.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Délka směny
Dobrý deň. Nedá mi to a musím