Je někde stanovena doba, po které je nutno udělat přestávku při práci s křovinořezem a motorovou pilou? A v jaké délce?
Obecně závazný předpis tuto otázku neřeší. Protože křovinořezů i motorových pil je v současné době na našem trhu obrovská řada, je třeba se řídit v první řadě především návodem výrobce. Křovinořez i motorová pila jsou přístroje a na ně se vztahuje především ustanovení § 4 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, které stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány. K tomuto ustanovení je vydáno prováděcí nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, z nějž mimo jiné vyplývá, že když zaměstnavatel nemá ke stroji, přístroji nebo nářadí návod dodaný výrobcem, musí místním provozním bezpečnostním předpisem upravit zejména pracovní technologické postupy pro používání zařízení.
Dalším ustanovením zákona č. 309/2006 Sb., které je třeba v této souvislosti vzít v úvahu, je § 5 o organizaci práce a pracovních postupů, který mimo jiné stanoví, že zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus. Nelze-li je vyloučit, musí být přerušovány bezpečnostními přestávkami; v případech stanovených zvláštními právními předpisy (např. zákonem č. 111/1994 Sb.,o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů) musí být doba výkonu takové činnosti v rámci pracovní doby časově omezena.
K provedení tohoto ustanovení je vydáno několik prováděcích nařízení vlády a mimo jiné nařízení vlády č. 28/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru a toto nařízení vlády výslovně stanoví požadavky na práci s křovinořezy a motorovými, resp. řetězovými pilami. Ale ani toto nařízení vlády nestanoví počet a délku bezpečnostních přestávek při práci s křovinořezy a motorovými pilami, to, jak jsem uvedla, by mělo vycházet především z návodu a měl by je stanovit zaměstnavatel sám na základě § 5 zákona č. 309/2006 Sb.
V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu fakt, že křovinořezy a motorové pily vibrují. Tuto otázku řeší nařízení vlády č. 148/2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací., které stanoví jak přípustný expoziční limit vibrací přenášených na ruce, tak i hygienický limit pro jinou než osmihodinovou pracovní dobu. Všechny tyto předpisy musí zaměstnavatel vzít v úvahu a na jejich základě stanovit konkrétní organizaci práce a pracovních postupů pro práci s konkrétním křovinořezem nebo motorovou pilou.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
doplněk
doplněk
Doplněk praktika.
Dotaz