Přestávka při práci s křovinořezem a motorovou pilou

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Je někde stanovena doba, po které je nutno udělat přestávku při práci s křovinořezem a motorovou pilou? A v jaké délce?

Obecně závazný předpis tuto otázku neřeší. Protože křovinořezů i motorových pil je v současné době na našem trhu obrovská řada, je třeba se řídit v první řadě především návodem výrobce. Křovinořez i motorová pila jsou přístroje a na ně se vztahuje především ustanovení § 4 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, které stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány. K tomuto ustanovení je vydáno prováděcí nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, z nějž mimo jiné vyplývá, že když zaměstnavatel nemá ke stroji, přístroji nebo nářadí návod dodaný výrobcem, musí místním provozním bezpečnostním předpisem upravit zejména pracovní technologické postupy pro používání zařízení.

Dalším ustanovením zákona č. 309/2006 Sb., které je třeba v této souvislosti vzít v úvahu, je § 5 o organizaci práce a pracovních postupů, který mimo jiné stanoví, že zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus. Nelze-li je vyloučit, musí být přerušovány bezpečnostními přestávkami; v případech stanovených zvláštními právními předpisy (např. zákonem č. 111/1994 Sb.,o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů) musí být doba výkonu takové činnosti v rámci pracovní doby časově omezena.

K provedení tohoto ustanovení je vydáno několik prováděcích nařízení vlády a mimo jiné nařízení vlády č. 28/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru a toto nařízení vlády  výslovně stanoví požadavky na práci s křovinořezy a motorovými, resp. řetězovými pilami. Ale ani toto nařízení vlády nestanoví počet a délku bezpečnostních přestávek při práci s křovinořezy a motorovými pilami, to, jak jsem uvedla, by mělo vycházet především z návodu a měl by je stanovit zaměstnavatel sám na základě § 5 zákona č. 309/2006 Sb.

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu fakt, že křovinořezy a motorové pily vibrují. Tuto otázku řeší nařízení vlády č. 148/2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací., které stanoví jak přípustný expoziční limit vibrací přenášených na ruce, tak i hygienický limit pro jinou než osmihodinovou pracovní dobu. Všechny tyto předpisy musí zaměstnavatel vzít v úvahu a na jejich základě stanovit konkrétní organizaci práce a pracovních postupů pro práci s konkrétním křovinořezem nebo motorovou pilou.

Autor článku: 

Komentáře

doplněk

16.11.2009 - 10:15 Norbert Chalupa
Uvedená fakta JUDr. Dandové bych ještě doplnil o velmi důležitý předpis ve vztahu k práci s uvedeným nářadím, a to je vyhl. č. 432/2003 Sb. zjednodušeně -kategorizace prací. To, že by zaměstnavatel měl vycházet, zejména, z návodu výrobce je zřejmé, nicméně v těchto případech, k objektivnímu zjištění hladiny hluku a vibrací, by bylo nutno provést odborná měření hluku a vibrací za konkrétních podmínek práce a na základě těchto měření přistoupit k řešení délky práce s křovinořezy a motorovými pilami, včetně bezpečnostních přestávek, přičemž je nutno respektovat rozhodnutí příslušné hygienické stanice, které vyplývá z návrhu kategorizace prací, který je každá firma povinna zpracovat. Norbert CHalupa - OZO

doplněk

17.11.2009 - 13:38 Josef Burant
Se vším, co bylo napsáno, souhlasím. Přidal bych ještě Nařízení vlády 361/2007, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, konkrétně ustanovení § 37 o zařazení bezpečnostních přestávek v souvislosti s používáním OOPP. Návody na používání křovinořezů zpravidla požadují používání chráničů sluchu a lze je hodnotit jako rizikové.

Doplněk praktika.

19.11.2009 - 07:50 Václav Syrový
Jak článek, tak oba příspěvky jsou pravdivé, ale naštěstí už na ně výrobci reagovali, tak že nádržky na benzin jsou tak veliké, že zhruba po 35 až 50 minutách nám dojde v nádržce benzin jak u křovinořezu tak u pily ( pochopitelně u elektrické ne, ačkoliv i tam by se to dalo řešit nějakým časovým spínačem nebo vypínačem), a obsluha musí pilu odložit, zkontroluje napnutí řetězu, vyčistí si hnací kolečko řetězu, napije se, protáhne se a doplní benzin ( to trvá cca 10-15 min pokud je to s chlebem tak 20 a jede se dál). Přestávka je zhruba dodržena. Sám si řežu dřevo na topení ( je mě 72 let) někdy i kácím v lese, seču trávu na zahradě a okolo plotu křovinořezem nevím jestli už mohu dávat rozumy do diskuze, dělám to zhruba teprve 35 - 40 let a 40let školím zaměstnance pro obsluhu pily (včetně vzduchové) a křovinořezu. S pozdravem Václav Syrový, poradce BOZP.

Dotaz

05.07.2017 - 11:03 Martin Puhlovský
Dobrý den. Jak dlouhou a kolik přestávek bych měl mít při práci s křovinořezem při 5h. V návodu to není uvedeno. Děkuji za odpověď

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail