Jsme dopravní firma provozující mezinárodní kamionovou přepravu. Náš řidič si při zahraniční pracovní cestě v době 24hodinového odpočinku vařil kávu ve varné konvici v kabině vozidla a opařil se. Z důvodů opaření je v pracovní neschopnosti více než pět dní. Jsme jako firma povinni tento úraz hlásit na oblastní inspektorát práce? Prosím o radu, zda je tento případ možné ošetřit vnitřním předpisem, kde by byl uveden zákaz používání varné konvice a plynových hořáků v kabině řidiče.
Povinnost ohlásit pracovní úraz stanoveným orgánům a institucím je uložena zaměstnavateli ustanovením § 105 odst. 4 zákoníku práce. Oznamovací povinnosti podléhají pracovní úrazy, pokud jimi byla způsobena pracovní neschopnost převyšující 3 dny. Podrobnosti kdy, komu a jakou formou má zaměstnavatel pracovní úraz oznámit, jsou uvedeny v nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu. Podle § 6 citovaného nařízení „zašle zaměstnavatel záznam o úrazu za uplynulý měsíc nejpozději do pátého dne následujícího měsíce mj. příslušnému oblastnímu inspektorátu práce …“.
Odpověď na druhou část vašeho dotazu je spíše názorem. Zaměstnavatel je při úpravě poměrů na pracovišti (a tím kabina kamionu zřejmě je) omezován toliko právními předpisy - úprava vnitřním předpisem nesmí být přísnější, než co povoluje zákon. Může tedy užívání varné konvice v kabině kamionu zakázat, když hrozí nebezpečí, že se zaměstnanec při použití konvice opaří. Pak ovšem, ad absurdum, může zaměstnavatel zakázat např. i používání kapesního nožíku, kterým by si zaměstnanec v době 24hodinového „odpočinku“ v podmínkách kabiny kamionu chtěl ukrojit krajíc chleba, neboť je nebezpečí, že se řízne.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Ohlášení pracovního úrazu
Tohle má být pracovní uraz?
Re:
Pánové prosím Vás.....
úraz
Pracovní úraz při vaření kávy