Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Jako řidič dodávky přijedu k zákazníkovi a provedu výměnu prádla. Čisté skládám do skříní a špinavé odvezu pryč. U zákazníka se zdržuji podle množství prádla, to znamená někdy 5 minut, ale může to být i 8 hodin s krátkými přejezdy v areálu. Když řídím například 2 hodiny a další 2 hodiny nosím pytle s prádlem, zatřídím a poskládám do skříní, znamená to, že je to stejné, jako kdybych 4 hodiny řídil? Nebo jako bych odpočíval? Ptám se, protože si prakticky neodpočinu a mám zase řídit. Mám nárok na bezpečnostní přestávku? Je bezpečnostní přestávka placena zaměstnavatelem a kde je to uvedeno?
Na Vaše otázky dává odpověď § 89 zákoníku práce (ZP) a nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky.
Na Vás, jako řidiče rozvážejícího prádlo se vztahuje nařízení vlády č. 168/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při provozování dopravy dopravními prostředky. Podle přílohy č. 1 bodu 3 tohoto nařízení platí, že „U zaměstnance, který řídí dopravní prostředek a na kterého se nevztahuje zvláštní právní předpis, je zaměstnavatel povinen zajistit, aby
a) nepřekročil maximální dobu řízení, která činí 4,5 hodiny; za dobu řízení se považuje i přerušení řízení na dobu kratší než 15 minut. Nejpozději po uplynutí maximální doby řízení musí být řízení přerušeno bezpečnostní přestávkou v trvání nejméně 30 minut, nenásleduje-li nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami nebo nepřetržitý odpočinek v týdnu. Bezpečnostní přestávka může být rozdělena do dvou částí v trvání nejméně 15 minut zařazených do doby řízení,
b) během bezpečnostní přestávky nevykonával žádnou činnost vyplývající z jeho pracovních povinností, kromě dozoru na vozidlo a jeho náklad. Bezpečnostní přestávky a přestávky na jídlo a oddech se mohou slučovat; přestávky se neposkytují na začátku a na konci pracovní doby,
c) vedl v listinné formě nebo technickým zařízením denní evidenci o době řízení dopravního prostředku a o čerpání bezpečnostních přestávek.“
Z ustanovení § 94 ZP jasně vyplývá, že má-li zaměstnanec při výkonu práce právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů, započítává se tato přestávka do pracovní doby a mzda nebo plat se poskytují za odpracovanou pracovní dobu. Tento princip je v § 89 odst. 1 ZP zdůrazněn proto, že v § 88 odst. 4 ZP u přestávky na jídlo a oddech je uvedeno, že poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby. Z uvedeného jasně plyne, že bezpečnostní přestávka je považována za výkon práce a je tedy proplácena, přestávka na jídlo a oddech však není pracovní dobou a není proplácena.
V případě, kdy přerušíte řízení na dobu kratší 15 minut, bude doba řízení považována jako nepřerušená a po uplynutí 4,5 hodin řízení budete mít nárok na bezpečnostní přestávku. To samozřejmě nemusí být každý den. V dny, kdy budete vykládat prádlo delší dobu než 15 minut, nebudete mít nárok na bezpečnostní přestávku. Posouzení, kdy jste měl a kdy jste neměl nárok na bezpečnostní přestávku, závisí od přesné evidence o době řízení dopravního prostředku. Bez této evidence byste nemohl zaměstnavateli prokázat, že Vás ošidil.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Pochybnost
Dobrý den, pane Vlasáku,
To bych samozřejmě chápal,
Souhlasím, pane Vlasáku, ale
Stručně řečeno - ze zákonného