Kdo by měl zajistit provádění zdravotních prohlídek zaměstnanců, kteří jsou v rámci výkonu své práce dlouhodobě vysláni k jinému zaměstnavateli. Po dobu vyslání jsou stále v pracovněprávním vztahu k původnímu zaměstnavateli a vykonávají stejnou činnost jako u původního zaměstnavatele.
Podle § 43a zákoníku práce po dobu dočasného přidělení zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli ukládá zaměstnanci jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělil, pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho práci, dává mu k tomu účelu závazné pokyny, vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci zaměstnavatel, ke kterému byl zaměstnanec dočasně přidělen. Tento zaměstnavatel nesmí vůči dočasně přidělenému zaměstnanci právně jednat jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělí.
Pokud jde o agenturu práce, i když to z Vašeho dotazu nevyplývá, tak podle § 54 odst. 5 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, agentura práce zajišťuje pracovnělékařské služby pro své zaměstnance, které dočasně přiděluje k uživateli, prostřednictvím
a) poskytovatele pracovnělékařských služeb, se kterým uzavřela písemnou smlouvu,
b) registrujícího poskytovatele zaměstnance na základě písemné žádosti (to se týká zaměstnanců v kat. práce 1) nebo
c) poskytovatele pracovnělékařských služeb uživatele na základě podmínek stanovených v písemné dohodě o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce k výkonu práce u uživatele uzavřené podle zákoníku práce.
V tomto případě, když zaměstnanec vykonává stejnou práci, tak se také mohou dohodnout, u kterého lékaře absolvuje prohlídku.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.