Příspěvek se zabývá problematikou týkající se dovážení, zavádění a následného provozování strojů a strojních zařízení, které jsou dováženy do ČR ze zemí mimo Evropskou unii.
Požadavky vycházející z evropské směrnice 2006/42/ES, které jsou určeny pro výrobce, konstruktéry a provozovatele strojních zařízení, platí ve všech zemích EU. Tyto požadavky byly implementovány do zákonů a prováděcích předpisů v jednotlivých zemích EU, v ČR jsou těmito předpisy zákon o výrobku č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů, a prováděcí předpis NV č. 176/2008 Sb., o technických požadavcích na strojní zařízení, ve znění pozdějších předpisů.
Tyto vyjmenované předpisy uvádí kromě konkrétních technických požadavků na stroje a strojní zařízení také podmínky, za jakých může konstruktér, výrobce, či provozovatel, uvést strojní zařízení na trh nebo do provozu.
Tyto podmínky se v plném rozsahu vztahují také na osoby, které stroje nebo strojní zařízení přivezou z jiných zemí, než z EU. Tyto požadavky jsou povinné i na případy, kdy si provozovatel doveze strojní zařízení pro svoji vlastní potřebu.
Přehled evropských právních předpisů o strojních zařízeních
Pro evropský strojírenský průmysl má vytvoření harmonizovaného právního rámce pro navrhovaná a vyrobená strojní zařízení zásadní význam.
Směrnice 2006/42/ES stanovuje obecné základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost pro uvádění strojních zařízení na trh a do provozu doplněné řadou požadavků pro zvlášť nebezpečné kategorie strojních zařízení. Mezi nejdůležitější body této směrnice patří článek 12, který stanovuje možné postupy posuzování shody strojních zařízení s touto směrnicí. [1]
Posouzení shody musí být provedeno u každého strojního zařízení, které je na trh uváděno nebo je uváděno do provozu.
Povinnost provést posouzení shody má:
Samotné posouzení shody je možné provést třemi různými způsoby:
Nejnáročnější variantou je ES přezkoušení typu, které je prováděno autorizovanou, notifikovanou osobou. Průběh posuzování shody - postupy, výsledky - musí být důsledně protokolárně zaznamenán.
Pokud strojní zařízení vyhovuje všem harmonizovaným normám a je vypracována technická dokumentace se všemi svými náležitostmi, může strojní zařízení získat označení pro volný pohyb v rámci EU - ES prohlášení a značku shody CE.
Požadavky na strojní zařízení uváděné v technických předpisech a normách v ČR
V České republice stanoví zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, jak již bylo uvedeno:
Technické požadavky na výrobek
Posouzení rizika u strojních zařízení uváděných na trh
Rizika u stroje posuzuje a vyhodnocuje výrobce nebo konstruktér a musí přitom:
Všechny tyto požadavky musí zaručit také dovozce, který dováží strojní zařízení do České republiky.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Detail