Článek vznikl jako odpověď na dotaz, jak správně postupovat a zda se nechystají změny při posuzování zdravotní způsobilosti studentů střední odborné školy a odborného učiliště. Při praktické přípravě vykonávají většinou práce zařazené do 2. kategorie podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, v § 51 stanoví, že se lékařský posudek vydává před zařazením osoby připravující se na povolání (tj. žáka nebo studenta) na praktické vyučování nebo praktickou přípravu a v jejich průběhu. Podle kontextu zákona i záměru lze dovodit, že zákonodárce předpokládal posouzení zdravotní způsobilosti před prvým zařazením na praktické vyučování nebo praktickou přípravu.
Podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, je již před prvým zařazením na praxi zřejmé k jakým činnostem je praktické vyučování nebo praktická příprava zaměřena, není nezbytné, pokud se podmínky praktického vyučování na různých místech, kde se praktické vyučování uskutečňuje, zásadně neliší nebo pokud výuka není vykonávána v režimu rizikové práce, posuzovat zdravotní způsobilost opakovaně.
Pokud jsou podmínky, za kterých jsou praktická příprava nebo praktické vyučování vykonávány, u jednotlivých zaměstnavatelů zásadně odlišné, je i v zájmu školy, tak aby nebyl žák při výuce vystaven podmínkám nevhodným vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, vyžádat si nové posouzení zdravotní způsobilosti žáka. V případě kdy lze předpokládat, že se při praktickém vyučování (praktické přípravě) u jednotlivých zaměstnavatelů zajišťujících praktickou výuku nevyskytují rozdílné rizikové faktory a podmínky pro výkon práce nejsou zásadně odlišné, není důvodné provádět lékařskou prohlídku opakovaně před nástupem na praktické vyučování u každého zaměstnavatele. Vždy však záleží na konkrétní situaci u daného zaměstnavatele, u kterého praktické vyučování (praktická příprava) probíhá.
Náležitosti týkající se posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání upravuje vyhláška č. 79/2013 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Tato vyhláška upřesňuje v ustanovení § 8 odst. 1 písm. b), že lékařská prohlídka a posouzení zdravotní způsobilosti nemusí být prováděna, pokud jsou při praktickém vyučování nebo praktické přípravě prováděny práce zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie první. Žáci a studenti, kteří v rámci praktického vyučování (praktické přípravy) vykonávají pouze práce zařazené do kategorie první, tedy posouzení zdravotní způsobilosti nepotřebují.
U studentů a žáků v oborech, které mají nařízením vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, stanoveny zdravotní požadavky, se provádí kromě posouzení zdravotní způsobilosti ke vzdělávání ještě posouzení zdravotní způsobilosti k praktickému vyučování nebo praktické přípravě nestačí provedení prohlídky před zahájením studia („potvrzení na přihlášku"), ale je nutné provést i posouzení zdravotní způsobilosti před zařazením na praktickou přípravu (praktické vyučování) - pokud tedy v rámci studia praktické vyučování nebo praktická příprava probíhá.
Upozorňujeme, že kategorizace prací ve smyslu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, se vztahuje pouze na zaměstnance, nikoliv na žáky nebo studenty při praktickém vyučování nebo při praktické přípravě. Při hodnocení expozice žáků či studentů rizikovým faktorům při dané práci je třeba vycházet z údajů, které se týkají osob, které tuto práci vykonávají jako zaměstnanci, na konkrétním pracovišti u zaměstnavatele nebo ve škole (příslušný pedagogický pracovník, mistr odborného výcviku apod.), kde se praktické vyučování nebo praktická příprava uskutečňuje.
Při výkonu rizikových prací se provádí lékařská prohlídka 1 x za rok. Pokud nebudou při praktickém vyučování nebo praktické přípravě vykonávány rizikové práce, bude se prohlídka provádět pouze jednou za dobu studia. Práce zařazená do kategorie druhé nerizikové se za rizikovou nepovažuje. V případě žáků a studentů, kteří vykonávají práci zařazenou do kategorie druhé, se vždy provede základní vyšetření, které zahrnuje rozbor údajů o dosavadním vývoji zdravotního stavu a dosud prodělaných nemocech s cíleným zaměřením zejména na výskyt nemocí, které mohou omezit nebo vyloučit zdravotní způsobilost, pracovní anamnézu. Zejména se sleduje odezva organizmu na výskyt rizikových faktorů, komplexní fyzikální vyšetření, včetně orientačního vyšetření sluchu, zraku, kůže a orientačního neurologického vyšetření, s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů a systémů, které budou zatěžovány při výkonu práce s přihlédnutím k případnému zdravotnímu postižení posuzované osoby a základní chemické vyšetření moče ke zjištění přítomnosti bílkoviny, glukózy, ketonů, urobilinogenu, krve a pH moče. Toto základní vyšetření se dle ustanovení § 7 odst. 2 vyhlášky č. 79/2013 Sb. dále rozšiřuje o další odborná vyšetření, jestliže taková vyšetření:
Pokud se tedy na studenty a žáky nevztahují tyto konkrétní situace a u jednotlivých zaměstnavatelů zajišťujících jejich praktickou výuku se nevyskytují rozdílné rizikové faktory a podmínky pro výkon práce nejsou zásadně odlišné, provede se u nich jen základní vyšetření. A to pouze jednou za dobu studia, před vlastním zařazením na praktické vyučování (praktickou přípravu) - např. jestliže bude žák zařazen na praktické vyučování v 1. pololetí 2. ročníku, uskuteční se lékařská prohlídka v této době.
Při lékařské prohlídce je přitom nutné zohlednit všechna předpokládaná rizika vyplývající ze vzdělávacího programu, která se mohou při praktické přípravě nebo praktickém vyučování vyskytovat a délku trvání praktické přípravy nebo praktického vyučování.
Jestliže se praktické vyučování nebo praktická příprava uskutečňuje pouze na pracovištích konkrétního zaměstnavatele (nebo event. fyzické osoby) a neprobíhá tedy vůbec ve škole nebo ve školském zařízení, vydává lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k praktickému vyučování (praktické přípravě) poskytovatel pracovnělékařských služeb daného zaměstnavatele, nikoliv poskytovatel pracovnělékařských služeb školy.
Pokud praktické vyučování nebo praktická příprava probíhá pouze ve škole nebo školském zařízení, vydává lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k praktickému vyučování (praktické přípravě) poskytovatel pracovnělékařských služeb školy.
V případě, že praktické vyučování nebo praktická příprava probíhá na obou místech, jak na pracovištích konkrétního zaměstnavatele (nebo event. fyzické osoby), tak ve škole nebo školském zařízení, vydává lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k praktickému vyučování (praktické přípravě) poskytovatel pracovnělékařských služeb daného zaměstnavatele, nikoliv poskytovatel pracovnělékařských služeb školy.
U žáků a studentů, kteří přestupují z jiných škol se posouzení zdravotní způsobilosti k praktickému vyučování (praktické přípravě) provádí v případě, že žák či student bude při praktickém vyučování (praktické přípravě) exponován odlišným rizikovým faktorům než při praktické výuce v předchozí škole a podmínky při výkonu praxe budou zásadně odlišné. I toto posouzení musí provést poskytovatel pracovnělékařských služeb, nikoliv registrující lékař žáka/studenta.
Pokud se jedná o změny v legislativě týkající se posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, v současné době je v Poslanecké sněmovně projednávána novela ustanovení § 51, který se poté stane součástí školského zákona. Nicméně nelze zatím sdělit, v jakém časovém horizontu bude novela projednána a kdy vejde v platnost.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
A pokud zaměstnavatel nemá
Re: Bohužel.
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Samozřejmě - za těch víc jak
Ještě jedno neblahé zjištění