Automatizace se na pracovištích používá čím dál více. Technologický pokrok přináší nové příležitosti, ale představuje také nové výzvy do budoucna pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
V rámci svého čtyřletého výzkumného programu v oblasti digitalizace první agentura EU-OSHA zveřejnila první zprávu, v níž se zaměřuje na typy a definice systémů založených na umělé inteligenci a pokročilé robotice používaných k automatizaci pracovních úkolů. mapuje jejich stávající a potenciální využití v rámci různých odvětví a úkolů (od robotů používaných v průmyslu a při skladování po software založený na umělé inteligenci používaný ve zdravotnictví) a poskytuje přehled unijních a vnitrostátních politik a strategií.
Více informací naleznete ve zprávě Pokročilá robotika, umělá inteligence a automatizace úkolů: definice, využití, politiky a strategie a problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jejím shrnutí.
Informační dokument uvádí taxonomii systémů založených na pokročilé robotice a umělé inteligenci, která vychází z úkolů, k nimž lze tyto systémy na pracovištích použít, a jejímž cílem je kategorizovat a posoudit související příležitosti a výzvy v oblasti BOZP.
Přehledné shrnutí projektu naleznete v této powerpointové prezentaci.
Více informací o těchto a nadcházejících výstupech naleznete v oddíle internetových stránek agentury EU-OSHA na téma digitalizace práce.
Foto: © IStockphoto/ismagilov
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.