Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.
Jaká jsou rizika práce v kancelářích typu openspace s klimatizací, kde je po delší dobu (týdny, uprostřed zimy i měsíce) vlhkost pod 30 %? V průměru třeba kolem 25 %, minima 18 %; dlouhodobý celoroční průměr za několik let cca 35 %. Je možné, že to vede k vyšší nemocnosti na pracovišti? Mohou proti tomu zaměstnanci něco dělat? Stanovisko zaměstnavatele je takové, že s tím nejde nic moc udělat, protože je špatně navržená vzduchotechnika a zároveň dochází občas k poruchám. Přečetl jsem si na BOZPinfo odpověď na podobný dotaz, ale pochopil jsem, že šlo pouze o krátkdobou situaci.
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., ve znění pozdějších předpisů, uvádí rozmezí vlhkosti na pracovišti 30 až 70 %. V topné sezóně, kdy ve vnitřním prostředí vzduch vysychá vytápěním a venkovní vlhkost při mrazivém počasí vymrzá, je obtížné legislativou dané rozmezí dodržet nejen v klimatizovaných, ale i v přirozeně větraných místnostech. Optimální by bylo vzduch vlhčit. Zvlhčování vzduchu v klimatizaci je sice technicky možné, ale je to finančně i provozně velmi náročné a drahé. Ne každá klimatizace je k vlhčení uzpůsobena. V menších prostorách lze využít přenosné zvlhčovače vzduchu. I ty vyžadují údržbu a soustavnou péči.
Většinu lidí subjektivně nižší vlhkost ovzduší v interiéru vůbec nevnímá, neboť k tomu nemáme zvláštní čidlo. Relativní vlhkost vzduchu klesá v zimě na mnoha pracovištích. Není to pokles trvalý a lidské tělo se relativní vlhkostí kolem 25 % umí přizpůsobit regulací pocení. Snížená vlhkost vnitřního vzduchu se může projevit u citlivých jedinců pocitem suchých očí. V takovém případě lze užít kapky – umělé slzy. Suché sliznice se mohou projevit jako určitá nepohoda, např. při nutnosti déle hovořit je třeba sliznice krku zvlhčit častějším pitím vody. V mrazivém počasí bývá vlhkost vzduchu uvnitř vyšší, než ta venkovní, neboť vodní pára je významnou složkou vydechovaného vzduchu. I když lze teoreticky připustit, že suché sliznice mohou být náchylnější k vzdušným infekcím, nebylo žádnou soustavnou studií prokázáno, že by lidé právě z tohoto důvodu trpěli nějakým typickým onemocněním. Ochranou, kterou každý z nás může pro sebe zajistit, je i v zimě dodržování pravidelného pitného režimu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.