Od zaměstnavatele máme přidělené ochranné brýle. Brýle jsou obyčejné plastové, tříští světlo a dost často po směně bolí hlava. Neměly by být minimálně z tvrzeného skla, aby se napoškrábaly a byly opravdu ochranou a ne překážkou?
Povinností zaměstnavatele je, aby poskytoval zaměstnancům potřebné osobní ochranné pracovní prostředky. Pokud nařídil nošení ochranných brýlí, existuje zřejmě při vaší práci riziko ohrožení zraku, které nelze plně odstranit. Ochranné brýle musejí mít potřebné ochranné vlastnosti. Materiál, z něhož by měly být vyrobeny, však není předepsán. Mohou tedy být i plastové, ale i takové brýle musejí být dostatečně pohodlné při nošení.
Výrobce musí v návodu dodávaném s brýlemi uvést například jejich optickou třídu. Zorníky totiž mohou mít určitou lámavost, která je dána výrobními odchylkami. Existují tři optické třídy. Zorníky zařazené do třídy 3 jsou určeny pouze pro krátkodobé nošení, při celodenním používání je potřebné používat zorníky třídy 1.
S brýlemi, zejména plastovými, je však potřeba také správně zacházet. V žádném případě se nesmějí pokládat na zorníky, které se snadno poškrábou. Povrch zorníků se může poškrábat i při nevhodném čištění – správný způsob by měl výrobce doporučit v návodu. Dbát je potřeba také na správné ukládání brýlí při jejich nepoužívání, také zde je nebezpečí poškození povrchu zorníků.
Pokud zaměstnavatel nařídí celodenní nošení ochranných brýlí, měl by také pravidelně kontrolovat jejich nošení a vyhodnocovat reakce zaměstnanců. V případě problémů by se měli zaměstnanci podrobit vyšetření zraku u očního lékaře.
Problematika ochrany zraku je zpracována v ČSN CR 13464 Směrnice pro výběr, používání a údržbu pracovních prostředků k ochraně očí a obličeje.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Nevhodné ochranné brýle