Přestože pracovnělékařské služby nyní dostatečně upravuje z. č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, stále z dotazů čtenářů BOZPinfo vyplývá, že v oblasti pracovnělékařských prohlídek nemají úplně jasno. Budeme se jim tedy věnovat v tomto článku.
Podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak, b) může, jde-li o práce zařazené pouze do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek a posuzování zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u registrujícího poskytovatele zaměstnance nebo uchazeče o zaměstnání.
V § 9 vyhl. č. 79/2013 Sb. jsou vyjmenovány druhy pracovnělékařských prohlídek a v § 11 odst. 2. a 3 lhůty lékařských prohlídek.
(2) Periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci zařazenou podle zákona o ochraně veřejného zdraví
a) v kategorii první se provádí
1. jednou za 6 let, nebo
2. jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle bodu 1,
b) v kategorii druhé se provádí
1. jednou za 5 let, nebo
2. jednou za 3 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle bodu 1,
c) v kategorii druhé rizikové a kategorii třetí se provádí jednou za 2 roky,
d) v kategorii čtvrté jednou za 1 rok.
(3) Periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci nebo činnost, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví, se provádí
a) jednou za 4 roky, nebo
b) jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle písmene a).
V odst. 4 § 11 je uvedeno, že odstavec 2 nebo 3 se nepoužije, a) pokud orgán ochrany veřejného zdraví podle zákona o ochraně veřejného zdraví určí kratší termín pro provedení periodické prohlídky, než je uveden v odstavci 2 nebo 3, nebo b) pokud je jiným právním předpisem11) nebo v příloze č. 2 k této vyhlášce stanoveno jinak. Seznam jiných právních předpisů, který vypracovala JUDr. Anna Janáková, je uveden v 2. části tohoto článku.
Podle jiného právního předpisu se bude tedy postupovat například v případě řidičů, u nichž je řízení vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě. U těch se bude postupovat podle z. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (z. o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a prováděcí vyhlášky č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, ve znění pozdějších předpisů.
Podle vyjádření z Ministerstva zdravotnictví, pokud je podmínkou k výkonu práce posudek o zdravotní způsobilosti vyplývající z jiných právních předpisů nebo se jedná o práce uvedené v Příloze 2 vyhl. č. 79/2013 Sb., pracovníci (i ti, kteří pracují na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr) budou vysíláni na prohlídky ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb zaměstnavatele nikoli ke svému registrujícímu poskytovateli. To například platí pro tzv. řidiče referenty, pokud je tato činnost vykonávána jako obvyklá součást výkonu práce nebo jsou do místa výkonu přepravovány další osoby. Prohlídky při práci v noci bude též upravovat jiný právní předpis, v tomto případě § 94 zákoníku práce. Musí se však rozlišovat periodická prohlídka podle vyhlášky č. 79/2013 Sb., podle které je zaměstnanec zařazen například do kategorie druhé (pro tuto kategorii jsou stanoveny periodické prohl. jednou za 5 let a 3 roky) a pravidelná prohlídka pro noční práci. Rovněž u pedagogických pracovníků je požadavek na zdravotní způsobilost stanoven jiným právním předpisem (z. č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů).
Podle § 59 odst. 1 písm. b) bod 2. zákona č. 373/2011 Sb. zaměstnavatel zajistí vstupní lékařskou prohlídku vždy před uzavřením dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, má-li být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou (§ 39 z. č. 258/2000 Sb. - rizikovou prací se pro účely tohoto zákona rozumí práce, při níž je nebezpečí vzniku nemoci z povolání nebo jiné nemoci související s prací, zařazená do kategorie třetí a čtvrté a dále práce zařazená do kategorie druhé, o níž takto rozhodne příslušný orgán ochrany veřejného zdraví nebo tak stanoví zvláštní právní předpis33a) ) nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy; zaměstnavatel může vstupní lékařskou prohlídku vyžadovat též, má-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci, která není prací rizikovou a která má být vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Pokud je splněna podmínka v § 11 odst. 5 vyhl. č. 79/2013 Sb. je třeba provést i periodickou prohlídku.
Pokud budou zaměstnanci vykonávat práce nebo činnosti, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví uvedené v příloze č. 2 vyhl. č. 79/2013 Sb., je nutné prohlídku v případě pracovníků na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr také vyžadovat. „Vyhláška č. 79/2013 Sb. vydaná na základě zmocňovacího ustanovení § 60 zákona č. 373/2011 Sb. vymezuje mimo jiné podmínky pro činnosti, které jsou součástí práce. Touto podmínkou je zejména absolvování posouzení zdravotní způsobilosti na základě vstupní lékařské prohlídky v případech, které lze podřadit pod jednotlivé části přílohy č. 2 vyhlášky. V případě výkonu prací nebo činností, jejichž součástí je riziko ohroženi zdraví, je tedy třeba vstupní prohlídku provést, i když se jedná o práci vykonávanou na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr,“ říká MUDr. Jarmila Rážová z Ministerstva zdravotnictví.
Termíny k provedení pracovnělékařských prohlídek, které byly stanoveny přede dnem nabytí účinnosti vyhlášky č. 79/2013 Sb. na základě jiných právních předpisů, se provedou v těchto termínech. Lékařské posudky o zdravotní způsobilosti k práci vydané na základě těchto prohlídek podle předchozí právní úpravy jsou platné až do termínu ukončení jejich platnosti. Podle § 18 vyhl. č. 79/2013 Sb. se lékařské prohlídky v termínech podle nové vyhlášky provedou v návaznosti na provedení lékařských prohlídek podle předchozích právních předpisů.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
...a dlouho jasné nebude
Nejasnosti v oblasti pracovnělékařských prohlídek
Dobrý den,
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re: