Mám dotaz ohledně provádění kontrol žebříků. Kdo tyto kontroly může provádět, lze je zajistit prostřednictvím pracovníka údržby, nebo musí kontrolu provést odborná firma? V případě, že lze kontroly zajistit prostřednictvím pracovníka údržby, musí mít k provádění těchto kontrol nějaké odborné školení? Máme údržbáře proškoleného pro práce ve výškách a na žebříku a dále je proškolen jako lešenář. Bylo by toto školení dostatečné pro provádění kontrol žebříků?
Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. uvádí v příloze, část III. Žebříky v odst. 11: „Zaměstnavatel zajistí provádění prohlídek žebříků v souladu s návodem na používání.“ Výrobce tedy může ve své dokumentaci k výrobku stanovit určité požadavky na provádění kontrol i z hlediska odbornosti kontrolujícího pracovníka, není to však běžné.
Odbornost pracovníka, který provádí kontroly žebříků, není v obecných předpisech stanovena. Je tedy na zaměstnavateli, aby zvolil pracovníka s odborností, která je úměrná konkrétním podmínkám používání žebříku. Pro údržbáře proškoleného k pracím ve výškách a na žebříku, který je rovněž proškolen jako lešenář, by provedení kontroly žebříků neměl být problém.
Kontrola by měla vycházet z požadavků uvedených v návodu na používání žebříku, jejichž rozsah je stanoven v ČSN EN 131-3 Žebříky - Část 3: Návody k používání. Bohužel, u většiny žebříků je návod nahrazen pouhými piktogramy na bočnicích. Nezbytná je tedy alespoň vizuální kontrola možných poškození jednotlivých částí žebříku a případně rovněž ověření jejich funkčnosti.
Četnost kontrol, není-li stanovena v návodu, stanoví opět zaměstnavatel. Neměla by však být delší než 12 měsíců, jak uvádí nařízení vlády č. 378/2001 Sb. v § 4 odst. 2.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
OPĚT PRAKTICKÁ POZNÁMKA.
Re: OPĚT PRAKTICKÁ POZNÁMKA.
Re: OPĚT PRAKTICKÁ POZNÁMKA.
Schůdky