Návody na montáž a demontáž lešení jsou v rozporu s předpisy

Zdroj: 

V rámci své praxe jsem řešil demontáž lešení, kdy pracovníci tuto činnost sice prováděli v souladu s manuálem, ale přesto ne v souladu s předpisy. Podle mého názoru jsou obrázky v návodu na montáž/demontáž lešení v rozporu s nařízením vlády č. 362/2005 Sb. – pracovník stojí ve výšce zcela nezajištěn, zatímco mu jiný kolega podává zábradlí, které má přijít do zrovna stavěného patra. Prošel jsem více návodů na lešení a případy se opakují. O porušení zmíněného předpisu netřeba vést debatu. Rád bych spíše zjistil, jak se k tomuto problému má zaměstnavatel postavit, obzvláště v případech, kdy nemá možnost využít osobních OOPP. Ptal jsem se školitele a bylo mi sděleno, že vzhledem k absenci místního provozního bezpečnostního předpisu školil podle návodu. Jen dodám, že dotaz se týká montáže/demontáže dílcového lešení do haly, nikoli fasádového.

V nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky, Příloha, bod 7. se uvádí, že lešení lze montovat, demontovat nebo podstatným způsobem přestavovat jen v souladu s návodem na montáž a demontáž obsaženým v průvodní dokumentaci a pod vedením osoby, která je k tomu odborně způsobilá. Předpokládám, že tedy jde o tento návod. Provádět uvedené činnosti mohou pouze zaměstnanci, kteří byli vyškoleni a jejich znalosti a dovednosti byly ověřeny. Podle § 3 tohoto nařízení vlády je povinností zaměstnavatele přijmout technická a organizační opatření k zabránění pádu zaměstnanců z výšky nebo do hloubky a zajistit jejich provádění na všech pracovištích a přístupových komunikacích, pokud leží ve výšce nad 1,5 m nad okolní úrovní, případně pokud pod nimi volná hloubka přesahuje 1,5 m. Ochranu proti pádu zajišťuje zaměstnavatel přednostně pomocí prostředků kolektivní ochrany, kterými jsou zejména technické konstrukce, například ochranná zábradlí a ohrazení, poklopy, záchytná lešení, ohrazení nebo sítě a dočasné stavební konstrukce, například lešení nebo pracovní plošiny. A pokud to takto není možné, musí zajistit OOPP. Bezpečné postupy existují a lešenáři by s nimi měli být seznámeni na příslušném školení. Odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců je na zaměstnavateli.

Lze použít například montážní podlahu, schéma viz níže uvedený obrázek. Podlaha se použije dočasně jen pro montáž následujícího patra lešení.

 

Obr.: Ing. Karel Škréta

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail