Při tvorbě plánů kontrolní činnosti oblastních inspektorátů práce jsou důležitým zdrojem informací přijaté podněty upozorňující na možné porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem. Nejvíce směřují do oblasti pracovních vztahů a podmínek.
Obsah těchto podnětů je jednotlivými inspektoráty práce velmi pečlivě zkoumán a analyzován. Informace takto získané nám sdělují, ve kterých odvětvích podnikání, v jakých profesích se zaměstnanci nejčastěji potýkají s porušováním, a tyto informace jsou pak také využívány pro plánování mimořádných kontrolních akcí i v celostátním měřítku.
Poměr mezi počty podnětů směřujících do jednotlivých oblastí kontrolní působnosti inspekce práce se dlouhodobě nemění, podstatnou část přijatých podnětů v 1. pololetí roku 2017 zaujímá oblast pracovních vztahů a podmínek.
Za všechny kontrolní oblasti, tj. pracovní vztahy a podmínky (PVP), bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) a zaměstnanost, bylo celkem přijato 3 578 podnětů ke kontrole a z celkového počtu jich 63 % směřovalo do oblasti pracovních vztahů a podmínek. Z pohledu místní příslušnosti nejvíce podnětů přijal Oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj, následován Oblastním inspektorátem práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj a Oblastním inspektorátem práce pro hl. město Prahu. Z pohledu počtu zaměstnanců u zaměstnavatele bylo nejvíce podnětů podáno na zaměstnavatele s počtem do 10 zaměstnanců, a to na téměř 30 % zaměstnavatelů.
Většina přijatých podnětů je vyřízena provedením kontroly a za 1. pololetí roku 2017 zahájily inspektoráty práce celkem 2 682 kontrol na základě podnětů. Z pohledu odvětví podnikání bylo nejvíce kontrol provedeno u zaměstnavatelů podnikajících v odvětví velkoobchodu a maloobchodu, následují zaměstnavatelé v odvětví stravování a pohostinství, dopravní činnost a stavební činnost.
Provedené kontroly v daném období za všechny oblasti kontrolní působnosti inspekce práce zjistily nedostatky v dodržování pracovněprávních předpisů u více než poloviny kontrolovaných zaměstnavatelů (cca 61 %).
Nejčastěji zjištěná porušení v oblasti PVP nevykazují žádnou změnu, nejčetněji zjištěná porušení se týkala nedodržení pravidel v odměňování zaměstnanců, při vzniku a skončení pracovního poměru a pracovní době. V oblasti BOZP to byly nejčastěji systémové nedostatky v oblasti řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na pracovišti zaměstnavatele, porušení právních předpisů při provádění stavební činnosti a nevybavení zaměstnanců osobními ochrannými pracovními prostředky. Největší podíl z celkového počtu porušení v oblasti zaměstnanosti, stejně jako v minulosti, zaujímá nelegální práce občanů ČR, EU a cizinců. Při kontrolách nelegální práce
v souvislosti s podněty bylo v 1. pololetí letošního roku zjištěno 121 osob zaměstnaných bez uzavřeného pracovněprávního vztahu.
V období za 1. pololetí 2017 byly za porušené pracovněprávní předpisy zjištěné kontrolou v souvislosti s podnětem zaměstnavatelům uloženy pokuty v počtu 80, v souhrnné výši 1 909 000 Kč.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.