Jsem OSVČ bez zaměstnanců, provádím tesařské práce. Hygiena práce po mně chce kategorizaci prací, smlouvu se závodním lékařem a měření hluku na ruční elektrické nářadí, jinak mi uloží pokutu. Musím toto jako OSVČ mít?
Od roku 2007 platí zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů a podle § 10 tohoto zákona platí, že na právní vztahy týkající se zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, jde-li o
a) zaměstnavatele, který je fyzickou osobou a sám též pracuje,
b) fyzickou osobou, která provozuje samostatně výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu,
c) spolupracujícího manžela nebo dítě osoby uvedené v písmenu a) nebo b),
d) fyzickou nebo právnickou osobu, která je zadavatelem stavby (stavebník) nebo jejím zhotovitelem, popřípadě se na zhotovení stavby podílí,
se vztahuje § 101 odst. 1 a 2, § 102, 104 a 105 zákoníku práce a § 2 až 11 s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu.
Podle tohoto zákona jsou hluk a vibrace rizikový faktor a platí výslovně, že jestliže se na pracovištích zaměstnavatele vyskytují rizikové faktory, je zaměstnavatel povinen pravidelně, a dále bez zbytečného odkladu vždy, pokud dojde ke změně podmínek práce, měřením zjišťovat a kontrolovat jejich hodnoty a zabezpečit, aby byly vyloučeny nebo alespoň omezeny na nejmenší rozumně dosažitelnou míru. Při zjišťování, hodnocení a přijímání opatření k dodržení nejvyšších přípustných hodnot je povinen postupovat podle prováděcího právního předpisu.
Navíc hluk je rizikovým faktorem i z pohledu ochrany veřejného zdraví podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona platí, že osoba, která používá, popřípadě provozuje, stroje a zařízení, které jsou zdrojem hluku nebo vibrací, provozovatel letiště, vlastník, popřípadě správce pozemní komunikace, vlastník dráhy a provozovatel dalších objektů, jejichž provozem vzniká hluk, jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními v rozsahu stanoveném tímto zákonem a prováděcím právním předpisem zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem pro chráněný venkovní prostor, chráněné vnitřní prostory staveb a chráněné venkovní prostory staveb a aby bylo zabráněno nadlimitnímu přenosu vibrací na fyzické osoby. Prováděcím předpisem společně k zákonu č. 258/2000 Sb. i k zákonu č. 309/2006 Sb. je nařízení vlády č. 148/2006 Sb.,o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
Pro Vás platí především § 12 zákona č. 309/2006 Sb. To znamená, že musíte provádět všechny úkoly v prevenci rizik (§ 102 zákoníku práce) a s ohledem na riziko hluku postupovat podle § 7 odst. 1 zákona č. 309/2006 Sb., „Jestliže se na pracovištích zaměstnavatele vyskytují rizikové faktory, je zaměstnavatel povinen pravidelně, a dále bez zbytečného odkladu vždy, pokud dojde ke změně podmínek práce, měřením zjišťovat a kontrolovat jejich hodnoty a zabezpečit, aby byly vyloučeny nebo alespoň omezeny na nejmenší rozumně dosažitelnou míru. Při zjišťování, hodnocení a přijímání opatření k dodržení nejvyšších přípustných hodnot je povinen postupovat podle prováděcího právního předpisu. Rizikovými faktory jsou zejména faktory fyzikální (například hluk, vibrace), chemické (například karcinogeny), biologické činitele (například viry, bakterie, plísně), prach, fyzická zátěž, psychická a zraková zátěž a nepříznivé mikroklimatické podmínky (například extrémní chlad, teplo a vlhkost). Nelze-li výskyt biologických činitelů a překročení nejvyšších přípustných hodnot rizikových faktorů vyloučit, je zaměstnavatel povinen omezovat jejich působení technickými, technologickými a jinými opatřeními, kterými jsou zejména úprava pracovních podmínek, doba výkonu práce, zřízení kontrolovaných pásem, používání vhodných osobních ochranných pracovních prostředků nebo poskytování ochranných nápojů.“ Přitom postupujete podle nařízení vlády 148/2006 Sb.,o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
Zákon č. 258/2000 Sb. byl vydán ještě dříve, v roce 2000 a ten také v § 30 stanoví, že „Osoba, která používá, popřípadě provozuje stroje a zařízení, které jsou zdrojem hluku nebo vibrací, provozovatel letiště, vlastník, popřípadě správce pozemní komunikace, vlastník dráhy a provozovatel dalších objektů, jejichž provozem vzniká hluk (dále jen "zdroje hluku nebo vibrací"), jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními v rozsahu stanoveném tímto zákonem a prováděcím právním předpisem zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem pro chráněný venkovní prostor, chráněné vnitřní prostory staveb a chráněné venkovní prostory staveb a aby bylo zabráněno nadlimitnímu přenosu vibrací na fyzické osoby.“ Proto Vám povinnost provádět prevenci rizik a měření hluku ukládají v podstatě dva zákony.
Jiné je to s lékařem závodní preventivní péče a s kategorizací prací. Uzavřít smlouvu s lékařem závodní preventivní péče a sdělit jeho jméno zaměstnancům je povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnancům, stejně tak jako zařadit práci zaměstnanců do kategorie podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli. Tyto povinnosti jsou uloženy zákoníkem práce v § 103 ve vztahu k zaměstnancům a tyto povinnosti nemá podle § 12 OSVČ vůči sobě, na ní se vztahuje ze zákoníku práce § 101 odst. 1 a 2, § 102, 104 a 105, ale ne § 103 odst. 1 písm. b) a písm. d) zákoníku práce. Co by Vám bylo platné, kdybyste se zařadil do třetí kategorie, Vy si musíte provést měření hluku, zjistit jaké limity dosahujete nebo překračujete a podle toho se zařídit, buď omezením rizika technickými prostředky nebo omezením rizika osobními ochrannými pracovními prostředky. Proto trvám na tom, že OSVČ nemá povinnost mít lékaře závodní preventivní péče, ale musí si být vědoma všech předpisů, které se vztahují k jí vykonávané práci a musí je dodržovat a že když pracuje v hluku, že musí provádět i příslušná měření.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Co § 37 a § 43 zákona č. 258/2000 Sb.?
Opravdu objev...
Re: Opravdu objev...
Re: Opravdu objev...
Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Re: Nejlepší je dělat "na černo"
Díky bohu
není to tak jednoznačné
zdraví
Re: zdraví
Re: zdraví
Pracovně-lékařská péče
Měření prachu