Je možné použít UV záření pro dezinfekci pracovišť?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Věra Melicherčíková, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a sterilizaci. 

Objevily se zprávy, že UV záření může inhibovat COVID-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) se pouze vyjádřila že „by nemělo být použito k dezinfekci rukou nebo kůže“. Ne že virus nezabíjí. Dá se použít pro dezinfekci pracovišť?

Přístroje pracující na principu UVC záření

Germicidní zářič nebo také germicidní UV lampa je speciální lampa, která vyzařuje ultrafialové záření ve spektru C (UVC) s vlnovou délkou světla 253,7 nm. Výrobci nesprávně deklarují, že tyto přístroje se používají všude tam, kde je potřeba velice sterilního prostředí, nejčastěji ve zdravotnictví a potravinářství. Reálně je však použití přístrojů na principu UVC záření omezeno tím, že s jejich pomocí lze dosáhnout pouze dezinfekčního účinku, nikoliv sterilizace. Jejich použití představuje pouze doplňkovou metodu po provedené mechanické dekontaminaci ploch a povrchů v uzavřených prostorách. Je nutné registrovat počet provozních hodin, každý výrobce má tyto parametry jiné. Dále je důležité vědět, že zářivka může ještě stále svítit, ale už nemá dostatečnou intenzitu a některé bakterie produkující pigmenty mohou za těchto podmínek zvyšovat rezistenci na antibiotika. Tyto přístroje se provozují vždy v nepřítomnosti osob, zvířat.

Záření UVC a viry

Přestože nebyl proveden žádný výzkum zaměřený na to, jak UVC konkrétně ovlivňuje nový koronavirus, studie prokázaly, že může být použito proti jiným koronavirům, jako je původce SARS. Záření deformuje strukturu jejich genetického materiálu a zabraňuje virovým částicím vytvořit si více kopií. 

Vědci nedávno objevili slibný nový typ UVC (Far-UVC), které je méně nebezpečné při manipulaci a ničí viry a bakterie. Far-UVC má kratší vlnovou délku než běžné UVC a experimenty s lidskými kožními buňkami v laboratoři zatím ukázaly, že nepoškozuje jejich DNA. 

Podle stanoviska ECDC publikovaného 31. 3. 2020 v dokumentu „Infection prevention and control and preparedness for COVID-19 in healthcare settings Third update - 31 March 2020“ je mimo jiné germicidní UV záření nyní předmětem studia, ale do současné doby není tato metoda standardizována.

Závěr

V současné době neexistují přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že dostupné zářiče UVC mají účinnost proti novému koronaviru. 

Autor článku: 

Komentáře

UV omezení

20.04.2020 - 09:57 Zbyněk Moravec
Jak je správně uvedeno, UV záření je použitelné jako doplňková metoda. Vedle omezení uváděných autorkou, jsou zde ještě další faktory. Vzdálenost zdroje (se vzdáleností účinnost záření klesá). Podle Planckova zákona se záření vyzařuje v kvantech, nikoliv spojitě, takže je potřeba, aby cílový objekt (vir, bakterie..) "trefilo" dostatečné množství kvant. Postupné fotochemické změny zářiče, které zapříčiňují posun vlnové délky - moderní již mají čítač doby provozu a dokáží připomenout, kdy je třeba zdroj vyměnit.

aktualizace informací UV záření x Covid 19

22.02.2021 - 08:11 Karel Chlubna
Dobrý den, vzhledem k tomu, že článek je rok starý, je k dnešnímu dni, nějaký pokrok, ve věci aktualizace informací, ve vztahu UV záření, na C-19? Děkuji za reakci

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail