Ochrana před hlukem a vibracemi je upravena § 30 – 34 zákona č. 258/2000 Sb., o veřejném zdraví a změně některých souvisejících zákonů v platném znění.
Ochrana před hlukem a vibracemi je upravena § 30 – 34 zákona č. 258/2000 Sb., o veřejném zdraví a změně některých souvisejících zákonů v platném znění.
§ 30 - Osoba, která používá, případně provozuje stroje a zařízení, která jsou zdrojem hluku nebo vibrací, provozovatel letiště, vlastník, případně správce pozemní komunikace, vlastník dráhy a provozovatel dalších objektů, jejichž provozem vzniká hluk, jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními v rozsahu stanoveném tímto zákonem a prováděcím právním předpisem zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené prováděcím právním předpisem pro chráněný venkovní prostor, chráněné vnitřní prostory staveb a chráněné venkovní prostory staveb a aby bylo zabráněno nadlimitnímu přenosu vibrací na fyzické osoby.
Chráněným venkovním prostorem se rozumí nezastavěné pozemky, které jsou užívány k rekreaci, sportu, léčení a výuce, s výjimkou lesních a zemědělských pozemků a venkovních pracovišť. Při rozhodování ve věci je podstatné pod jakým účelem je pozemek zanesen do katastru nemovitostí ČR.
Chráněným venkovním prostorem staveb se rozumí prostor do 2 m okolo bytových domů, RD, staveb pro školní a předškolní výchovu a pro zdravotní a sociální účely, jakož i funkčně obdobných staveb.
Chráněným vnitřním prostorem staveb se rozumí obytné a pobytové místnosti, s výjimkou místností ve stavbách pro individuální rekreaci a ve stavbách pro výrobu a skladování. V praxi je podstatné k jakému účelu byla místnost zkolaudována.
Prováděcím právním předpisem je nařízení vlády č. 148 / 2006 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Toto nařízení, mimo jiné, upravuje hygienické limity pro výše uvedené chráněné prostory.
V případě, že je občan obtěžován nadměrným hlukem požádá hygienickou stanici o přešetření situace a zjištění zda hluk působený strojem, zařízením, provozovnou, případně dopravou nepřekračuje ve výše uvedených chráněných prostorech stanovené hygienické limity (viz výše citované nařízení vlády č. 148/2000 Sb.). Hygienická stanice provede místní šetření za účelem identifikace zdroje hluku a zjištění celé řady dalších informací, potřebných pro správné zadání měření hluku. V některých případech je nezbytná součinnost občana, což v praxi znamená, že strpí šetření a následné měření ve svém obydlí (upozorňujeme na fakt, že výjimečně musí být některá měření prováděna souvisle i 24 hodin čas na instalaci měřící techniky a někdy je nezbytné měření i opakovat). Pro účely státního zdravotního dozoru provádí např. v Praze potřebná měření na objednávku HS hl. m. Prahy Zdravotní ústav se sídlem v Praze. Měření ve venkovním prostředí nelze za určitých klimatických podmínek provádět (např. nízké teploty, silný vítr, déšť, sněžení apod.), proto může dojít k situaci, že vyřízení žádosti občana bude mít prodlení. Jedná se zejména o měření požadovaná v zimních měsících.
Některé další situace:
ZDROJ:
Hluk v nepracovním prostředí. In EnviWeb [online]. Brno: Enviweb, 2007 [cit. 27-04-2007]. Dostupný z WWW: <http://www.enviweb.cz/?env=hluk_archiv_gdgid/Hluk_v_nepracovnim_prostredi.html>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.