Doba řízení a přestávky u řidiče služebního vozidla

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková.

Zajímalo by mě, jakou maximální celkovou dobu může strávit "řidič referent" řízením služebního vozidla do 3,5 t, pokud má v pracovní smlouvě uvedenu náplň práce "řízení motorového vozidla bez profesního průkazu". Obvykle se uvádí pouze maximální doba řízení do 1. bezpečnostní přestávky, tj. nejpozději po 4,5 h., ale nevím, jak je to dále. Zaměstnavatel po mně požaduje 12 hodin jízdy plus 3 x 30 min. pauza, jinak je jízda bez přerušení. Je to v souladu s předpisy BOZP? Nečeká mě postih v případě dopravní nehody?

Právní řád nezná pojem řidič referent, musíme vycházet z pracovních činností, které zaměstnanec vykonává pro zaměstnavatele. Jelikož neřídíte dopravní prostředek nad 3 500 kg, na který se vztahují speciální předpisy, je vaše pracovní doba upravena zákoníkem práce a organizována v souladu s nařízením vlády č.168/2002 Sb.

Zaměstnavatel řídí a organizuje pracovní činnost svých zaměstnanců a taky určuje začátek a konec směn. V souladu s ustanovením § 90 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby měl zaměstnanec mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Odchylky jsou možné pouze za podmínek určených zákoníkem práce. Současně musí být dodržena podmínka, kdy práce přesčas může být konána jen výjimečně, a nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin týdně.
 
K organizování pracovního režimu se vztahuje nařízení vlády č.168/2002 Sb. V souladu s ním zaměstnavatel musí zajistit, aby zaměstnanec nepřekročil maximální dobu řízení, která činí 4,5 hodiny; za dobu řízení se považuje i přerušení řízení na dobu kratší než 15 minut. Po každém uplynutí max.doby řízení 4,5 hod. musí být řízení přerušeno bezpečnostní přestávkou v trvání nejméně 30 minut, nenásleduje-li nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami nebo nepřetržitý odpočinek v týdnu. Bezpečnostní přestávka může být rozdělena do dvou částí v trvání nejméně 15 minut zařazených do doby řízení.  Váš popis situace není zcela srozumitelný, proto pro vysvětlení uvádím schéma 12hodinové směny, které by mohlo vypadat takto: 4,5 hod. řízení + 30 min. bezp.přestávka, která je placená a je součástí pracovní doby + 4,5 hod. řízení + 30 min. placené bezp. přestávky + zbývá max.doba 2 hodin řízení. V průběhu bezpečnostní přestávky můžete čerpat přestávku na jídlo a oddech.

Autor článku: 

Komentáře

úředník jako řidič služebního vozidla

01.10.2019 - 11:21 Josef Urbich
Dobrý den, chci Vás požádat o pomoc. Otázka je jasná: proškolený úřední řídí na služební cestě služební vozidlo, na úřadě je vedený jako úředník, nikoliv jako řidič. Je nutné dodržování bezpečnostních přestávek po 4,5 hodinách jízdy? V případě, že ano, potřeboval bych vědět podle jakého zákona a paragrafu. Já jsem našel odkazy na zákon 168/2002, příloha 2 a nějaký § 90 odst. 1 zákoníku práce (u tohoto ale nevím) Dle mého názoru je tato pauza povinná, vedení mi to však vrátilo zpět, že chce znát konkrétní § znění. Vše je ve spojitosti s přípravou nového řádu pro úředníky, kteří řídí sl. vozidlo

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail