Můj otec (50 let) pracoval jako svářeč ve velké továrně. Jeden den byl v práci šestnáct hodin v kuse (6 - 22 hod.), pak přijel na noc domů a hned další den byl v práci opět šestnáct hodin v kuse (6 - 22 hod.), pak přijel zase na noc domů a další den měl pracovat osm hodin (6 - 14 hod.). Bohužel v práci zemřel na infarkt v 9 hodin ráno. Může zaměstnavatel dopustit tyto směny? Byl z těch dvou šestnáctek vyčerpaný. Dodávám, že nemluvil o tom, že by měl potom v práci náhradní volno. Infarkt dostal po návratu ze svačiny, sedl si na židli k práci a nestačil ani vzít svářečku do ruky. Dá se to považovat za pracovní úraz?
Z dotazu není zřejmé, jaké důvody vedly k výkonu práce v tak dlouhých a krátce po sobě jdoucích směnách. Proto můžeme jen citovat povinnosti zaměstnavatele v oblasti pracovní doby a odpočinku mezi směnami, jak je ukládá zákoník práce. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku, ale to jen při výkonu některých prací, např. v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas.
Za určitých okolností je možno infarkt myokardu považovat za pracovní úraz. Musí být splněny tyto podmínky:
Bezprostřední příčinou vyvolávající infarkt myokardu je psychické trauma (jednorázové přetížení při plnění zvlášť obtížných úkolů), nebo fyzické trauma (neobvyklé, běžnému zatížení neodpovídající jednorázové fyzické vypětí). K takovému mimořádnému psychickému vypětí musí dojít při plnění pracovních úkolů či v přímé souvislosti s ním.
Prokázat, že infarkt byl úrazem pracovním, je velmi náročné. Klíčovým důkazem je vyjádření, resp. posudek lékaře, který musí potvrdit úrazový děj, tedy příčinnou souvislost mezi úrazem a vzniklou škodou a další okolnosti, jako je vliv pracovního zatížení na vznik úrazu, zdravotní stav zaměstnance apod.
Popisovaný děj vzniku infarktu zřejmě nebude možno za pracovní úraz posuzovat, neboť k poruše zdraví nedošlo jako přímý následek náhlého psychického či fyzického vypětí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Pochybnosti