Příručka Bezpečně s dětmi a mládeží je vhodná pro vedoucí dětských kolektivů. Upozorňuje na možná rizika při aktivitách s dětmi a radí, jak se jim vyhnout.
Nejbezpečnější cestou k předcházení všech mimořádných událostí je především prevence, tedy odhadnutí možných následků určitého konání. Při činnosti dětských kolektivů (a to zejména při nestandardních činnostech) je předcházení malérů obzvláště důležité, protože se možné následky týkají nejen svěřených dětí, ale ve svém důsledku i vedoucích. Asi žádný vedoucí mimoškolního kolektivu nemá v úmyslu dopustit (byť nevědomě) své jakékoliv pochybení a proto by měl pamatovat na vše, co by mohlo i tu zdánlivě jasnou aktivitu s dětmi a mládeží ohrozit.
Zejména celoroční činnost klasického dětského kolektivu (tedy v občanském sdružení) bývá velmi rozsáhlá a tak pamatovat úplně na vše je zejména u začínajících vedoucích poměrně náročné. Právě k osvěžení možných hlavních úskalí čekajících na příležitost je vhodná příručka „Bezpečně s dětmi a mládeží“ vydaná Mladými ochránci přírody (http://www.emop.cz), která na základě bohatých praktických zkušeností autorů upozorňuje na možná úskalí a radí, jak se jim lze vyhnout.
Nejen legislativa, ale i postoj veřejnosti k řadě kdysi běžným jevům se neustále vyvíjí a tak je nanejvýše vhodné, aby vedoucí neustrnuli ve svém vzdělávání a průběžně vstřebávali potřebné informace. Uvedená příručka citlivě reaguje i na aktuální skutečnosti a je tedy ve vlastním zájmu všech odpovědných pracovníků s dětmi a mládeží se s ní seznámit.
STIBRALOVÁ Jana, KUTÝ Jan. Bezpečně s dětmi a mládeží. Vydavatel: Mladí ochránci přírody, 6/2013. ISBN 978-80-87221-20-4, vazba brožovaná, 128 stran.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.