V průměru až 90 % našeho času trávíme uvnitř budov. V zimě je to mnohdy ještě více. Před venkovním mrazem a sněhem utíkáme do vyhřátých místností, přitom ale často z obavy o únik poctivě získaného tepla zapomínáme na dodržování pravidelného větrání.
Zapomínáme tak ale i na kvalitu vzduchu v místnosti a umožňujeme vznik nadměrné vlhkosti, jež může mít nepříjemné následky pro naše zdraví i domov.
"V budovách trávíme většinu našeho času, proto bychom, ať už jsme v práci nebo doma, neměli zapomínat pravidelně větrat. V zimě máme tendenci pravidelný přísun čertsvého vzduchu opomíjet. Je ale stejně důležitý jako v létě. Pokud nevětráme, začne stoupat vlhkost vzduchu, která způsobuje vznik plísní a mnohdy i přemnožení roztočů. V ideálním případě by se vlhkost vzduchu v místnosti měla pohybovat mezi 40 až 60 %," upozorňuje Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.
Není to ale jen váš domov, který trpí. Vysoká vlhkost v budovách má vliv i na lidské zdraví. Nekvalitní vzduch může způsobovat astmatické záchvaty, stejně tak alergie. I proto je mimořádně důležité pravidelné větrání. Kvalitní vnitřní prostředí nemá vliv jen na naše zdraví, ale i schopnost soustředit se a na míru produktivity práce.
Tři jednoduché a účinné tipy na větrání
Správné a účinné větrání není žádná věda, stačí se držet třech hlavních zásad:
Pokud dodržíte tato tři základní pravidla, získáte dostatek čerstvého vzduchu a zajistíte tak kvalitní vnitřní prostředí v místě, ve kterém se pohybujete. Přitom stačí opravdu málo - alespoň třikrát denně otevřít na pár minut okna.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.