Ztráta zdravotní způsobilosti a převedení na jinou práci

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Tři roky pracuji jako pokladní v jednom hypermarketu. Pracovní podmínky zde opravdu nepatří k nejlepším. Od října 2012 jsem až dosud v pracovní neschopnosti. Můj praktický lékař mi řekl, že bych v tomto prostředí neměl už vůbec pracovat. Poslal mě proto na mimořádnou prohlídku k lékařce pracovnělékařské péče, která mi vystavila pro zaměstnavatele potvrzení, že jsem dlouhodobě ztratil zdravotní způsobilost. Jak by měl zaměstnavatel postupovat, když jsem ztratil zdravotní způsobilost? Mám právo odmítnout místo, kam by mě eventuelně chtěl zaměstnavatel přeřadit, aniž by to mělo nějaký vliv na odstupné? Jde mi o to, že v hypermarketu jsou schopni člověka přeřadit kamkoliv. Poraďte mi, prosím, jak bych měl postupovat dál.

Vaši situaci upravuje podrobně a srozumitelně zákoník práce. Dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti zaměstnance konat dále dosavadní práci zakládá zaměstnavateli povinnost převést zaměstnance na jinou práci. Není-li možné dosáhnout účelu převedení převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Při převedení zaměstnance na jinou práci je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci. Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání.

Odpadnou-li důvody, pro které byl zaměstnanec převeden na jinou práci, než bylo sjednáno, je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance podle pracovní smlouvy, nedohodne-li se s ním na změně pracovní smlouvy.

Pokud ale zaměstnavatel nemůže zaměstnance z objektivních důvodů na jinou práci převést, např. proto, že pro něj odpovídající práci nemá, může přistoupit i k výpovědi z důvodu uvedeného v § 52 písm. e) zákoníku práce. Tím důvodem je právě dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti zaměstnance. Při ukončení pracovního poměru z tohoto důvodu zaměstnanci odstupné nenáleží.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail