Od 1. 6. 2015 se klasifikují, balí a označují chemické látky a směsi podle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1272/2008 (nařízení CLP). K 31. 5. 2015 tak skončilo používání "starého" značení u směsí (u látek skončilo k 30. 11. 2010). Podrobnosti o změnách podle nařízení CLP čtěte v tomto článku.
Možnost doprodeje starých zásob klasifikovaných a označených podle směrnice 1999/45/ES, o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných směsí, je po dobu 2 let. U chemických látek skončila možnost doprodeje starých zásob klasifikovaných a označených podle směrnice 67/548/EHS, o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek, dnem 1. 12. 2012.
V zákoně č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon), ve znění pozdějších předpisů, k 1. 6. 2015 mimo jiné pozbývají platnosti ustanovení hlavy II. V chemickém zákoně, tak ve své podstatě, zůstala pouze ustanovení o správné laboratorní praxi a zkoušení látky a směsi, o poskytování informací a nápravných opatřeních a správních deliktech.
Dále k uvedenému datu došlo rovněž ke zrušení vyhlášky č. 402/2011 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických směsí a balení a označování nebezpečných chemických směsí.
Nařízení CLP
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, ze dne 16. prosince 2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP) bylo přijato Evropským parlamentem a Radou v prosinci 2008.
Nařízení CLP pojednává o nebezpečnosti chemických látek a směsí (klasifikace) a způsobu poskytování informací (označování) a dále o balení látek a směsí. Nebezpečné vlastnosti látek a směsí se stanovují před uvedením na trh. Klasifikace musí být v souladu se stanovenými nebezpečnými vlastnostmi. V případě, že látka nebo směs má nebezpečné vlastnosti, je adekvátně označena. Označení pak upozorňuje osoby manipulující s nebezpečnou látkou nebo směsí na nebezpečí spojená s používáním dané látky nebo směsi.
Cílem nařízení CLP by mělo být stanovit vlastnosti, na základě kterých by měly být látky a směsi klasifikovány jako nebezpečné, aby mohla být nebezpečnost látek a směsí patřičným způsobem zjišťována a uváděna. Mezi takové vlastnosti patří fyzikální nebezpečnost a nebezpečnost pro lidské zdraví a životní prostředí, včetně nebezpečnosti pro ozonovou vrstvu.
Přechodná ustanovení nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (nařízení CLP):
Směrnice 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek a směrnice 1999/45/ES o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných směsí jsou od 1. 6. 2015 zrušené.
Nařízení CLP zavádí nové výstražné symboly nebezpečnosti a dále:
Třídy a kategorie nebezpečnosti dle nařízení CLP
Třída nebezpečnosti:
Kategorie nebezpečnosti:
Fyzikální nebezpečnost:
Nebezpečnost pro zdraví:
Nebezpečnost pro životní prostředí:
O nebezpečnosti chemických látek informují standardní věty a výstražné symboly na štítcích a bezpečnostní listy. Nové výstražné symboly v červeném rámečku nahrazují známé oranžové symboly nebezpečnosti.
Výstražný symbol nebezpečnosti:
Označení nebezpečné látky/směsi:
Nestanoví-li dotčený členský stát nebo členské státy jinak, uvádějí se informace na štítku v úředním jazyce nebo jazycích členského státu či členských států, v nichž je látka nebo směs uváděna na trh.
Zdroje informací o REACH a CLP:
Jedním z důležitých nástrojů v prevenci rizik je poskytování dostatečných informací zaměstnancům od zaměstnavatele. Zaměstnavatelé jsou tak povinni seznámit zaměstnance se změnami ve značení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.