Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
V naší firmě zaměstnáváme několik živnostníků. Bohužel jsem se z žádného článku nedozvěděla, zda je nutné vyžadovat od nich lékařskou prohlídku, nebo zda pracují na vlastní zodpovědnost.
K Vašemu dotazu tolik. Jednak upozorňuji, že zaměstnávat osoby samostatně výdělečně činné je protizákonné. Výslovný zákaz tzv. schwarz systému, tedy zaměstnávání osob samostatně výdělečně činných obsahuje již od roku 2004 zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, teď ho obsahuje v § 3 zákoník práce: „Závislá práce může být vykonávána výlučně v pracovněprávním vztahu podle tohoto zákona, není-li upravena zvláštními právními předpisy. Základními pracovněprávními vztahy podle tohoto zákona jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.“
Pokud ale přesto osoby samostatně výdělečně činné zaměstnáváte, pak mají s Vaším zaměstnavatelem asi uzavřenou smlouvu podle občanského nebo obchodního zákoníku pouze o dodávce práce nebo služeb. Jinak si za svoji bezpečnost a ochranu zdraví při práci odpovídají samy. Proto máme dnes v zákoně č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, samostatná ustanovení o BOZP těchto osob (viz § 12 a § 13 zákona). Tyto osoby musí dodržovat BOZP jako každý jiný zaměstnavatel, ale pouze s tím rozdílem, že ji dodržují pouze k sobě samým nebo ke spolupracujícímu manželu či dítěti. Z uvedeného tedy vyplývá, že za svůj zdravotní stav si jsou tyto osoby odpovědné samy sobě, jestli půjdou na vyšetření k lékaři je jen a jen jejich odpovědnost.
Zaměstnavatel, na jehož pracovištích tyto osoby pracují by se měl správně pouze řídit ustanovením § 101 odst. 3 a 4 zákoníku práce. Měl by je písemně informovat o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště, a spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro všechny zaměstnance na pracovišti. Zákoník práce sice používá pojmu „zaměstnavatel“ protože nepředpokládá na pracovišti schwarz systém, ale pro Vaši jistotu doporučuji zavést alespoň tento systém a osoby samostatně výdělečně činné předem písemně informovat stejně jako každé jiného zaměstnavatele, jehož zaměstnanci pracují nebo by pracovali na Vašich pracovištích, o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Schwarz systém.....
Re: Schwarz systém.....
Zdravotní prohlídky OSVČ - nepochopení