Na dotaz odpověděla MUDr. Jarmila Rážová.
Prosím o zodpovězení dotazu na vstupní lékařské prohlídky u mladistvých zaměstnanců. Jde o brigádníky na sklizňové práce (sklizeň jahod, třešní, jablek a hrušek) nebo pěstební práce v sadech a zahradách, na dohody o provedení práce. V jednom časopisu jsem si přečetla, že zaměstnanci na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr se budou muset podrobit vstupním lékařským prohlídkám pouze v případě, že budou vykonávat práce zařazené ve II., III. nebo IV. kategorii (rizikové práce) nebo v případě mladistvých zaměstnanců. Brigádníci si vydělají malé výdělky, odpracují maximálně 1 - 3 týdny a úhrada za vstupní prohlídku je vysoká, tudíž by se to nevyplatilo.
Pokud se jedná o práci prováděnou na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, platí ustanovení § 59 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., které stanoví, že v případě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, je zaměstnavatel povinnen zajistit vstupní lékařskou prohlídku pouze v případě, pokud je osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy; zaměstnavatel může vstupní lékařskou prohlídku vyžadovat též, má-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci, která není prací rizikovou a která má být vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Upozorňujeme, že provedení kategorizace prací je, v souladu s ustanovením § 102 odst. 3 zákoníku práce a § 37 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, povinností každého zaměstnavatele bez ohledu na počet zaměstnanců, druh jimi vykonávané práce a formu jejich pracovněprávního vztahu podle § 3 zákoníku práce.
O zařazení prací do třetí nebo čtvrté kategorie rozhoduje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví na základě návrhu předloženého zaměstnavatelem. Náležitosti návrhu jsou uvedeny v § 37 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb. Práce do druhé kategorie zařazuje zaměstnavatel, a je povinen tyto práce oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví včetně údajů rozhodných pro toto zařazení. Za práce kategorie první se považují všechny práce, které nebyly zařazeny do vyšších kategorií. Orgánu ochrany veřejného zdraví se práce zařazené do kategorie první neoznamují.
Kritéria kategorizace prací jsou uvedena v příloze č. 1 vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů. Rozhodujícím údajem pro zařazení práce do kategorie je expozice zaměstnance rizikovým faktorům, které se vyskytuji při dané práci (např. hluk, prach, chemické látky apod.) za konkrétních pracovních podmínek na konkrétním pracovišti. Nehodnotí se tedy druh vykonávané profese.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Brigádník, co bude trhat
Re: Velice zajímavý a podnětný postřeh.