Mému synovi se stal úraz 1. 4. 2015. Byl vyslán firmou do jiného města vzdáleného cca 60 km, danou trasu jezdil každý den ve stejný čas, téměř vždy služebním autem. V daný den bohužel firma neměla služební vůz k dispozici a vedoucí nařídil synovi telefonicky, že musí jet svým autem. Syn není vlastníkem vozu a z důvodu obavy ze ztráty zaměstnání si půjčil můj vůz. Při cestě na dané pracoviště došlo k silnému chumelení a syn při rychlosti nižší než 40 km/hod. dostal smyk a havaroval. Třem spolupracovníkům, co s ním jeli, se nic nestalo a druhý den nastoupili do práce. Bohužel synovi byla při nehodě amputována levá horní končetina nad loktem. Při šetření nehody policie telefonicky jednala s ředitelem firmy. Patrně obviní mého syna, že autonehodu na služební cestě zavinil. Zaměstnavatel řekl, že z jejich právního hlediska úraz není hodnocen jako pracovní. Má pravdu?
Ohledně šetření příčin a okolností autonehody Policií ČR se zatím mohu vyjadřovat těžko. Jedna věc je, že 1. dubna se podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), může jezdit s letními pneumatikami. Druhá věc bude, do jaké míry Policie ohodnotí, že Váš syn nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky. Protokol od Policie syn převzít musí, bude tam ovšem lhůta pro podání odvolání a odvolání řeší pak státní zástupce, který věc dozoruje.
Zaměstnavatel jednou Vašeho syna vyslal na pracovní cestu, tak musí úraz uznat jako pracovní, o tom není pochyb. Jiná věc je, že se může částečně vyvinit ze své odpovědnosti, pokud by prokázal, že Váš syn byl řádně proškolen, jak si v takových situacích počínat. Ovšem odškodnit úraz musí. Pokud se vyjádřil, že úraz neuznává jako pracovní, tak je nutné okamžitě kontaktovat příslušný oblastní inspektorát práce (kontakt naleznete na www.suip.cz) a požádat je o přešetření celé záležitosti.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Asi by bylo vhodné rozvést,
Re:
To, co jsem uvedl, vychází z
Uznání či neuznání pracovního úrazu.
Řidiči referentských vozidel vs. nový sil. zákon, článek BOZP
Re: Řidiči referentských vozidel vs. nový sil. zákon, článek
Re: Řidiči referentských vozidel vs. nový sil. zákon, článek