Pracuji jako kuchař v zámecké restauraci. Když jsem spolu s manažerem restaurace vynášel příborník do vyššího patra, stal se mi pracovní úraz - natrhl se mi sval na loktu pravé ruky. Upozorňoval jsem na to manažera, ale nevěnoval tomu pozornost. Zapsal jsem úraz do knihy úrazů a vše nahlásil lékaři na chirurgii. Mám natržený sval a léčení si vyžádá 4 - 6 týdnů. Když jsem informoval zaměstnavatele, nejdřív mi popřál brzké uzdravení, ale následně mi řekl, že má 10 svědků na to, že jsem požil alkohol, že jsem neodhadl hmotnost břemene a že mi nic nezaplatí. Končí mi smlouva na dobu určitou, zámek se bude po sezóně zavírat. Alkohol jsem nepožil, žádné testování neproběhlo, pouze někdo v mé nepřítomnosti dopsal do knihy úrazů, že jsem požil alkohol, aby zaměstnavatel nemusel nic platit.
Otázkou, zda zaměstnavatel v oblasti pracovněprávních vztahů pochybil, se zabývají zejména dva subjekty. Prvním je Státní úřad inspekce práce, resp. oblastní inspektoráty práce. Orgány inspekce práce jednání zaměstnavatele prošetří a zjistí-li, že k protiprávnímu jednání došlo, uloží zaměstnavateli sankci. Nemohou však zasahovat do konkrétního pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, k tomu nemají ze zákona zmocnění.
Druhým orgánem, který se porušením pracovněprávního vztahu zabývá, je soud. Pokud by v daném případě zjistil, že zaměstnanec alkohol nepožil, bylo by na místě rozhodnutí, že zaměstnavatel musí zjednat nápravu.
V daném případě se lze obrátit na oba subjekty, jak na místně příslušný oblastní inspektorát práce, tak i na soud. Z hlediska poškozeného by bylo účelnější podat žalobu na soud, neboť ten posoudí věc komplexně i s ohledem na zaměstnance. Jak však soud za daných okolností rozhodne, bude záviset na posouzení věci soudcem.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.